18.4°C

partnerzy:

reklama
Stosowanie neonikotynoidów - ograniczenia fot. Paweł Pąk

Stosowanie neonikotynoidów - ograniczenia

Napisał  Cze 28, 2018

Komisja Europejska ograniczyła stosowanie trzech substancji czynnych z grupy neonikotynoidów.

Substancje te mogą być stosowane w szklarniach trwałych oraz do zaprawiania nasion przeznaczonych do siewu wyłącznie w takich obiektach.

Po dokonaniu niezbędnych zmian w obowiązujących zezwoleniach na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, stosowanie tych substancji na terenach otwartych oraz siew zaprawionych nimi nasion nie będzie już możliwy. Nastąpi to do dnia 19 września 2018 r.

Polska wnioskowała o pozostawienie możliwości stosowania imidachloprydu, klotianidyny i tiametoksamu do zaprawiania nasion buraka cukrowego.
Buraki cukrowe nie są roślinami miododajnymi, ponieważ nie kwitną przed zbiorem.

Ponadto ryzyko narażenia owadów zapylających na pozostałości tych substancji mogło zostać wyeliminowane także poprzez odpowiedni dobór upraw następczych wprowadzanych po zbiorze buraków cukrowych, np. poprzez ograniczenie do takich, które również nie będą atrakcyjne dla zapylaczy.

Zaprawianie nasion buraka cukrowego jest elementem ściśle kontrolowanego procesu otoczkowania, co także pozwala na eliminację ryzyka niewłaściwego stosowania zapraw nasiennych.

Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających przygotowana na zlecenie Fundacji Greenpeace jest obecnie weryfikowana w ministerstwie.

(rpf) Anna Kamińska / MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama