logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15°C

1/2

Jak skutecznie walczyć z zarazą ziemniaka?

Napisał  Cze 29, 2018

Do skutecznej walki z zarazą ziemniaka najlepiej dobrać taki preparat, który będzie działać zarówno wgłębnie jak i powierzchniowo.

Organizm grzybopodobny Phytophthora infestans, porażający liście, łodygi i bulwy, wywołuje zarazę ziemniaka. W ostatnich latach zaobserwowano zwiększenie jego agresywności w stosunku do niektórych odmian oraz nietypowe objawy chorobowe.

Rozpoznanie objawów choroby
Szkodliwość P. infestans uzależniona jest od stopnia porażenia roślin i terminu wystąpienia choroby. W okresie od pięciu do dziesięciu dni od porażenia, w zależności od przebiegu pogody, na liściach występują objawy zarazy. Porażeniu ulegają różne miejsca, ale najczęściej są to brzegi liści, na których zaraza przybiera postać nieregularnych jasno- lub ciemnozielonych plam stopniowo brunatniejących i powiększających się (fot. 1).

SYNGENTA CARIAL FLEX UPRAWA ZIEMNIAK PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA were

Wokół plam pojawia się obwódka w kolorze jasnozielonym, natomiast na spodniej stronie liścia, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza, na pograniczu zdrowej i porażonej części występuje biały nalot grzybni z zarodnikami.

Na wierzchołkach roślin, ogonkach liściowych i łodygach choroba występuje w postaci brunatnych plam (fot. 2). Przy dużej presji patogena łodygi w miejscu występowania plam łamią się.

SYNGENTA CARIAL FLEX UPRAWA ZIEMNIAK PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 21 

Jak walczyć z zarazą ziemniaka?

Nowo zarejestrowany fungicyd Carial Flex jest idealnym rozwiązaniem do skutecznej walki z zarazą ziemniaka. Dzięki unikalnemu połączeniu substancji aktywnych (mandipropamid + cymoksanil) preparat, działając wgłębnie i powierzchniowo, wyznacza dotąd niespotykany poziom skuteczności na zarazę ziemniaka, potwierdzony przez Euroblight – 4,4.

Jak skutecznie stosować Carial Flex?
W okresie wegetacji Carial Flex można stosować maksymalnie sześć razy, na zmianę z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych.

Najlepsze rezultaty można uzyskać przy stosowaniu Carial Flex zapobiegawczo w odstępach od 7 do 10 dni w dawce 0,6 kg/ha. Jeśli presja choroby nie jest wysoka, okres można wydłużyć nawet do czternastu dni.

Już 30 minut od zabiegu opryskiwania roślin Carial Flex jest skuteczny. Jego skuteczności nie zmniejszą opady deszczu występujące po tym czasie. Atutem jest też krótki okres karencji wynoszący tylko siedem dni.

Znakomitym uzupełnieniem programu ochrony ziemniaków przy stosowania Carial Flex, który jest specjalistą od zwalczania zarazy ziemniaka, będzie zastosowanie Carial Star, który jednocześnie będzie chronił przed zarazą i alternariozą ziemniaka.

(rup) Artykuł promocyjny

reklama