18.4°C

partnerzy:

reklama
Pszczoły przenoszą wirusy na rośliny uprawne? fot. Paweł Pąk

Pszczoły przenoszą wirusy na rośliny uprawne?

Napisał  Sie 23, 2018

Naukowcy odkryli 27 nowych wirusów, które atakują pszczoły. Co ciekawe, jeden z nich jest podobny do wirusa atakującego rośliny. A to z kolei rodzi podejrzenie, że pszczoły mogą przenosić wirus pomiędzy uprawami.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego odkryli 27 wirusów z co najmniej sześciu nowych rodzin, które zagrażają pszczołom. Dotąd nie były one znane. Co ciekawe, do tej pory niewiele wiadomo jest o wirusach atakujących pszczoły. Te odkryte ostatnio przez badaczy niemal podwajają liczbę poznanych wirusów.

Co ciekawe, wśród nowo odkrytych wirusów jest również jeden podobny do wirusa atakującego rośliny. Być może pszczoły pobierają go więc z jednych roślin i przenoszą na kolejne. To rodzi zagrożenie dla roślin uprawnych. Jeśli okaże się to prawdą, pojawi się sytuacja dosyć patowa. Owady zapylające rośliny uprawne jednocześnie mogą być dla nich zagrożeniem. Szczególnie, że, jak wykazali naukowcy – niektóre z wykrytych wirusów są obecne nie tylko u pszczół, ale też u innych owdów zapylających.

Przed naukowcami jeszcze sporo badań, na razie nie wiadomo, czy pszczoły są tylko nosicielami tego wirusa, zjadając pyłek kwiatów, czy same cierpią z jego powodu.

(rup) Grażyna Okulicz / źródło: Rzeczpospolita

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama