16.8°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
reklama reklama
Pszenżyto ozime – ochrona przed chorobami grzybowymi fot. Paweł Pąk

Pszenżyto ozime – ochrona przed chorobami grzybowymi

Napisał  Wrz 11, 2018

Intensywna uprawa zbóż sprawia, że mogą pojawiać się choroby grzybowe. Te z kolei przyczyniają się do zwiększenia strat w plonach.

Im większy jest potencjał plonowania i silniejsze porażenie chorobami, tym większa może być spodziewana obniżka plonu.

Pszenżyto ozime – co wpływa na zakażenie rośliny

Pszenżyto ozime przez wiele lat było traktowane jako zboże wyjątkowo odporne na choroby. Uważano tą cechę za jedną z jego głównych zalet. Mimo, że pszenżyto ozime nadal jest mniej podatne na porażenie niż żyto czy pszenica, to jednak w rejonach intensywnej uprawy dochodzi do porażenia plantacji – przez patogeny chorób podstawy źdźbła, liści i kłosów.

Stopień porażenia rośliny przez choroby może zależeć od:
- wrażliwości odmian na te patogeny,
- zmianowania,
- poziomu nawożenia azotowego,
- przebiegu pogody w okresie wegetacji

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz nieprzestrzegania właściwej praktyki rolniczej porażenie plantacji pszenżyta może wystąpić na poziomie 15-20%. Natomiast w skrajnych przypadkach nawet 60%.

Dlatego też, przed przystąpieniem do działania warto zwrócić uwagę na: właściwości rynkowej odmiany, technikę uprawy i sposób nawożenia.

Wskazówki ograniczające występowanie strat i zwiększające działanie plonochronne

W celu podwyższenia odporności pszenżyta na choroby grzybowe poleca się:
- zaprawianie ziarna,
- zwalczanie chorób podstawy źdźbła, liści i kłosów – wykluczając regulator wzrostu – za pomocą dostępnych na rynku fungicydów

Wg pewnej grupy naukowców: Zaprawianie ziarna + fungicyd w okresie wegetacji było skutkiem zwiększenia plonu o 15% w porównaniu do plantacji, na której taki zabieg nie został przeprowadzony.

Proponuje się ograniczenie liczby zabiegów ochronnych – do jednego w czasie wegetacji oraz zastosowanie środka grzybobójczego na początku kłoszenia.

Co więcej…

Zastosowanie zabiegów ochronnych przed wystąpieniem chorób na pszenżycie może sprawić uzyskanie wyższego plonu ziarna. W następstwie tego warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem.

(rup) Anna Bluszcz

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama
reklama