24.4°C

partnerzy:

reklama
Pszenżyto ozime – ochrona przed chorobami grzybowymi fot. Paweł Pąk

Pszenżyto ozime – ochrona przed chorobami grzybowymi

Napisał  Wrz 11, 2018

Intensywna uprawa zbóż sprawia, że mogą pojawiać się choroby grzybowe. Te z kolei przyczyniają się do zwiększenia strat w plonach.

Im większy jest potencjał plonowania i silniejsze porażenie chorobami, tym większa może być spodziewana obniżka plonu.

Pszenżyto ozime – co wpływa na zakażenie rośliny

Pszenżyto ozime przez wiele lat było traktowane jako zboże wyjątkowo odporne na choroby. Uważano tą cechę za jedną z jego głównych zalet. Mimo, że pszenżyto ozime nadal jest mniej podatne na porażenie niż żyto czy pszenica, to jednak w rejonach intensywnej uprawy dochodzi do porażenia plantacji – przez patogeny chorób podstawy źdźbła, liści i kłosów.

Stopień porażenia rośliny przez choroby może zależeć od:
- wrażliwości odmian na te patogeny,
- zmianowania,
- poziomu nawożenia azotowego,
- przebiegu pogody w okresie wegetacji

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz nieprzestrzegania właściwej praktyki rolniczej porażenie plantacji pszenżyta może wystąpić na poziomie 15-20%. Natomiast w skrajnych przypadkach nawet 60%.

Dlatego też, przed przystąpieniem do działania warto zwrócić uwagę na: właściwości rynkowej odmiany, technikę uprawy i sposób nawożenia.

Wskazówki ograniczające występowanie strat i zwiększające działanie plonochronne

W celu podwyższenia odporności pszenżyta na choroby grzybowe poleca się:
- zaprawianie ziarna,
- zwalczanie chorób podstawy źdźbła, liści i kłosów – wykluczając regulator wzrostu – za pomocą dostępnych na rynku fungicydów

Wg pewnej grupy naukowców: Zaprawianie ziarna + fungicyd w okresie wegetacji było skutkiem zwiększenia plonu o 15% w porównaniu do plantacji, na której taki zabieg nie został przeprowadzony.

Proponuje się ograniczenie liczby zabiegów ochronnych – do jednego w czasie wegetacji oraz zastosowanie środka grzybobójczego na początku kłoszenia.

Co więcej…

Zastosowanie zabiegów ochronnych przed wystąpieniem chorób na pszenżycie może sprawić uzyskanie wyższego plonu ziarna. W następstwie tego warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem.

(rup) Anna Bluszcz

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama