14.8°C

partnerzy:

reklama
Będą wyższe dopłaty do materiału siewnego? fot. Paweł Pąk

Będą wyższe dopłaty do materiału siewnego?

Napisał  Wrz 13, 2018

Stawka dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany powinna być wyższa – uważają gospodarze. Samorząd rolniczy zwrócił się w tej sprawie do resortu rolnictwa. Czy jest szansa na podniesienie stawek z ubiegłego roku?

Po kwalifikowany materiał siewny sięga w Polsce niewiele - około 20 proc. rolników. To bardzo słaby wynik, w porównaniu z innymi krajami UE, w których z nasion korzysta nawet 80-90 proc. gospodarzy.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, do korzystania z kwalifikatu skłoniłoby rolników podniesienie obecnych stawek dopłat do materiału siewnego.

- Zarząd KRIR, mając na względzie postulaty wielokrotnie zgłaszane przez rolników, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększenie stawki dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz o zmianę sposobu ustalania wysokości dopłat, tak aby przed podjęciem decyzji o zakupie materiału nasiennego rolnik posiadał już informacje niezbędne do zaplanowania kosztów zasiewów poszczególnych upraw – podaje KRIR.

Wysokość dopłat do materiału siewnego ustalana jest do 30 września danego roku. Stawki w 2017 utrzymywały się na poziomie: 92,45 zł (zboża i mieszanki zbożowe) 147,90 zł (rośliny strączkowe) 462,25 zł (ziemniaki). Dopłaty do materiału siewnego udziela się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych zbożami, roślinami strączkowymi, łubinem, soją, wyką siewną i ziemniakami.

(rup) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR/ARiMR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama