20.7°C

partnerzy:

reklama
KE zgodziła się na derogację dot. zazielenienia fot. Paweł Pąk

KE zgodziła się na derogację dot. zazielenienia

Napisał  Wrz 13, 2018

Komisja Europejska zgodziła się na to, aby Polska skorzystała z kolejnej derogacji dotyczącej zazielenienia. Ta decyzja umożliwia zastosowanie odstępstw w ramach międzyplonów, które uznawane są za obszary proekologiczne EFA.

To duże ułatwienie dla rolników po wystąpieniu klęski suszy w naszym kraju.

To rozwiązanie daje gospodarzom większe możliwości wykorzystania dostępnych gruntów na cele paszowe. Korzystający z odstępstwa farmerzy będą mogli wysiać międzyplon składający się z pojedynczej uprawy należącej do traw lub innych pastewnych roślin zielonych, zamiast – obowiązującej dotychczas mieszanki złożonej z dwóch gatunków roślin.

Ponadto, także uprawy roślin ozimych uprawiane w plonie głównym na pasze dla zwierząt gospodarskich lub wypasanie uznawane będą za międzyplony w ramach EFA.

- Dodatkowo zgodnie z decyzją rolnicy, którzy w celu wypełnienia praktyki EFA wysiali międzyplon ścierniskowy, ale ze względu na suszę nie mogli wykonać jego wysiewu w optymalnym agrotechnicznym terminie, będą mogli skrócić okres utrzymywania międzyplonu ścierniskowego do 6 tygodni pod warunkiem, że na gruntach tych będą wysiane rośliny ozime – podaje resort rolnictwa.

(rup) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama