10.3°C

Warto postawić na rzepak fot. Paweł Pąk

Warto postawić na rzepak

Napisał  Wrz 14, 2018

Uprawa rzepaku będzie się dalej opłacać – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Jak podaje, tłocznie zrzeszone w PSPO przerobiły w pierwszej połowie tego roku 1,274 mln ton nasion rzepaku.

 Dzięki temu wyprodukowanych zostało wyprodukowano 542 tys. ton oleju surowego oraz 709 tys. ton śruty poekstrakcyjnej rzepakowej.

PSPO podaje, że branża olejarska stała się ważną częścią polskiego przemysłu rolno-spożywczego, a rzepak jest drugą po zbożach pod względem powierzchni uprawą krajową, której dalszy rozwój się opłaca.

- Szczególnego znaczenia nabiera w tym kontekście zawarte w czerwcu br. na poziomie UE porozumienie polityczne w sprawie nowej dyrektywy biopaliwowej (tzw. REDII) umożliwiającej krajom członkowskim utrzymanie udziału biopaliw surowców rolnych osiągniętego w 2020 roku, a w konsekwencji dalszy wzrost popytu na rzepak na kolejną dekadę tj. do 2030 roku. W przypadku Polski daje to bowiem efektywny rynek zbytu dla rzepaku na poziomie co najmniej 3,5 mln ton – informuje PSPO.

Jak przekonuje Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, sytuacja w perspektywie 2020 roku mocno sprzyja rolnikom. Zapotrzebowanie na biopaliwa w ramach Narodowego Celu Wskaźnikowego będzie bowiem rosło, a popyt na rzepak ze strony krajowych tłoczni zwiększy się.

(rup) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: PSPO

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama