0.3°C

Sucha zgnilizna kapustnych - zagrożenie dla rzepaku ozimego fot. Paweł Pąk

Sucha zgnilizna kapustnych - zagrożenie dla rzepaku ozimego

Napisane przez  Wrz 17, 2018

Grzyby workowe kompleksu Leptosphaeria maculans – L. biglobosa są przyczyną suchej zgnilizny kapustnych, uważanej za jedną z najgroźniejszych chorób rzepaku.

Za główne źródło porażenia roślin tymi grzybami uważa się zarodniki workowe, które mogą znajdować się w resztkach pożniwnych, pochodzących z poprzedniego sezonu wegetacyjnego.

To jeden z powodów strat w plonie nasion rzepaku na terenie Polski, które wahają się zwykle w granicach od 20 do 50%.

Z tego względu, warto zastosować metody zapobiegające pojawieniu się choroby.

Bardzo ważny jest monitoring upraw

Monitorowanie szybkości rozwoju owocników i stężenia zarodników, co może pozwolić na określenie realnego okresu ryzyka porażenia roślin przez grzyby wywołujące suchą zgniliznę kapustnych.

W Polsce od 2004 roku prowadzi się monitoring, który ma za zadanie ograniczyć pojaw choroby. Dzieje się to w ramach Systemu Prognozowania Epidemii Chorób – SPEC.

Celem tego programu jest wspieranie rolników w podejmowaniu decyzji o ochronie rzepaku przed tą chorobą poprzez zalecanie terminu zastosowania ochrony chemicznej w zależności od ryzyka porażenia.

Jak to się odbywa

Co tydzień, od początku września do końca listopada, pobiera się próby z resztek pożniwnych, które potencjalnie mogą być zarażone.

Kolejno, z sześciu losowo wybranych fragmentów słomy rzepakowej izoluje się po 8-12 owocników, a następnie obserwuje się je pod mikroskopem i oznacza dwie grupy zarodników: stadium niedoskonałego i już dojrzałego.

Uzyskane wyniki wyraża się w metrze sześciennym powietrza.

Tak przedstawione wyniki mogą pozwolić uchronić się przed porażeniem rośliny.

Dlatego też, dzięki możliwości skorzystania z nowoczesnych systemów wspomagania opartych na monitorowaniu stężenia zarodników rolnicy mogą wykonać zabiegi fungicydowe we właściwym terminie i skutecznie zapobiec wystąpieniu zgnilizny lub ją zwalczyć.

(rup) Anna Bluszcz

Doktorantka III roku
Katedra Mikrobiologii Ogólnej i Środowiskowej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama