0.3°C

Rośliny z przyszłością – uprawa roślin włóknistych fotolia

Rośliny z przyszłością – uprawa roślin włóknistych

Napisał  Wrz 20, 2018

- Warto stawiać na uprawę konopii i roślin włóknistych, potencjał w zakresie tej uprawy jest ogromny – przekonywał szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji „Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki”.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że umiejętność wyszukiwania i co najważniejsze – wykorzystania rozmaitych nisz, nawet tak zapominanych jak uprawa roślin włóknistych – jest przyszłością rolnictwa. Zainteresowanie konopiami rośnie na całym świecie, w Polsce uprawę konopi wspiera Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Konopie są wykorzystywane w farmacji, do celów tekstylnych, a także jako biomasa do produkcji bioetanolu – dodatku do paliw płynnych. Odnoście tego typu produkcji podpisany został list pomiędzy Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich a Grupą LOTOS. W liście znajduje się deklaracja kontynuacji prac nad bioetanolem drugiej generacji z biomasy konopnej.

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski po raz kolejny zachęcał również do uprawy ziół, która jest jego zdaniem szansą dla polskich rolników.

 - Musimy do rolnictwa podchodzić nie tylko w sposób tradycyjny. Musimy poszukiwać nowych rozwiązań. (…) Musimy przeskoczyć pewne etapy i musimy być najlepsi na świecie. Jeżeli będzie związek nauki rolniczej z praktyką, z zapotrzebowaniem, to jesteśmy w stanie wykorzystać nasz potencjał do rozwoju polskiego rolnictwa – przekonywał podczas konferencji szef resortu rolnictwa.

(rup) Źródło: MRiRW / Elżbieta Mikołajczyk

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama