0.3°C

Susza powoli odpuszcza? fot. Paweł Pąk

Susza powoli odpuszcza?

Napisał  Paź 04, 2018

Nagłe ochłodzenie w trzeciej dekadzie września oraz opady deszczu wpłynęły na poprawę sytuacji w kraju – niedobór wód zmniejszył się, susza rolnicza występuje już tylko na powierzchni ponad 6% gruntów ornych.

Co prawda w Polsce susza wciąż występuje, jednak, jak podaje IUNG w swoim najnowszym raporcie, wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego wzrosły w ostatnim monitorowanym okresie o 49 mm w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu.

- Najniższe wartości w dalszym ciągu występowały na Pojezierzu Wielkopolskim, w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego od -150 do –190 mm oraz na Nizinie Śląskiej od -150 do -170 mm. Duży deficyt wody od –120 do -150 mm notowany był w pozostałej zachodniej części kraju. We wschodniej części Polski notowany był mniejszy deficyt wody od -50 do -110 mm z wyjątkiem Polesia Lubelskiego, na którym niedobór wody wynosił od -120 do -150 mm – podaje IUNG.

Według aktualnego raportu IUNG, susza rolnicza odnotowana jest w rzepaku i rzepiku oraz w uprawach buraka cukrowego. Występuje ona wciąż na terenie 9 województw, w 412 gminach. Jednak, według danych za poprzedni monitorowany okres, od początku sierpnia do końca września liczba gmin z odnotowaną suszą rolniczą zmniejszyła się o prawie 52%, a powierzchnia gruntów ornych ze stwierdzoną suszą rolniczą zmniejszyła się o niemal 43%.

(rup) Grażyna Okulicz, źródło: IUNG

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama