logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Jak skutecznie zwalczać chwasty bez chemii fot. TK

Jak skutecznie zwalczać chwasty bez chemii

Napisane przez  Paź 06, 2018

Chwasty konkurują z uprawami o składniki pokarmowe, światło i wodę. Dlatego ważne jest aby, je kontrolować. Rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania organiczne pozwalają na kreatywne i efektywne gospodarowanie chwastami poprzez ostrożne planowanie siewu i używanie ściółki.

Nie wszystkie chwasty są szkodliwe – niektóre przyciągają zapylacze, a inne mogą przyczynić się do poprawy warunków glebowych. I oczywiście, większość chwastów można kompostować, co z kolei pozwoli wzbogacić glebę w składniki odżywcze.

W miarę możliwości staraj się nie używać toksycznych środków przeciw chwastom. To jest możliwe, ale wymaga zmiany podejścia. Toksyny zawarte w niektórych preparatach są szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi. Najczęściej zawierają glifosat.

Cztery fakty dotyczące glifosatu
- Jest to toksyczny herbicyd używany do zabijania chwastów,

-.sam glifosat ma ograniczoną toksyczność. Jednak w formulacjach chemicznych jest powszechnie mieszany, aby uzyskać maksymalny efekt. Popularne preparaty, jak Roundup lub Weedol Path Clear, są potencjalnie znacznie bardziej niebezpieczne,
- Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) twierdzi, że glifosat jest bezpieczny. Większość badań prowadzą dla przemysłu, a jednak, nie przetestowali indywidualnie wszystkich formulacji chemicznych występujących w preparacie,
- niezależne badania wskazują, że glifosat jest nie tylko prawdopodobnie rakotwórczy, ale także wpływa na układ hormonalny organizmu – powodując zaburzenia pracy nerek i wątroby. Testerzy branżowi kwestionują to, ale odmówili ujawnienia wszystkich wyników testów bezpieczeństwa.

Jak pozbyć się chwastów bez toksycznych chemikaliów
Aby usunąć zarośnięty obszar uprawy, należy ciąć wysokie chwasty, a następnie przykryć je grubą ściółką z kompostu (co najmniej 20 cm) i/lub folią z tworzywa sztucznego. Bez światła chwasty osłabną i ostatecznie znikną.

Wykopuj głęboko zakorzenione chwasty, takie jak miotła zbożowa i wyczyniec polny. Następnie połóż liście na kupie kompostu i zanurz korzenie w wiadrze z wodą na miesiąc. Woda może być następnie wykorzystana jako ciekły wsad pod uprawy w celu dostarczenia roślinom witamin i minerałów.

Uporczywe chwasty, takie jak powój polny i starzec zwyczajny, muszą być regularnie wykopywane, usuwając jak najwięcej korzeni. Sukcesywne kopanie, usuwanie korzeni, w końcu – być może na kilka lat – osłabi roślinę.

Użyj organicznego chwastobójcy, który jest zwykle oparty na kwasie pelargonowym – zabija liście, ale nie przenika do korzenia.

Pamiętaj, że nie stosując toksycznych chemikaliów pomożesz nie tylko sobie, ale i innym formom życia prawidłowo rozwijać się w ich naturalnym środowisku.

Pozostawienie pewnych chwastów, w znikomej ilości np. pokrzyw, zapewni żywność dla owadów zapylających. Liście pokrzywy posłużą jako surowiec do wytworzenia płynnego środka o dużej zawartości azotanów.

(rpf) Anna Bluszcz
Doktorantka IV roku
Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

reklama