17.3°C

partnerzy:

reklama
Jakie terminy stosowania nawozów? fotolia

Jakie terminy stosowania nawozów?

Napisał  Lis 15, 2018

Jak stosować nawozy zgodnie z obowiązującym programem azotanowym? Rolnicy mają wiele wątpliwości, resort rolnictwa przypomina więc, jak należy to zrobić.

Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że rolnicy mogą stosować nawozy jesienią w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak np. wystąpienie niekorzystnych warunków pogodowych. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia jesienią ubiegłego roku. Wtedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu a także nadmiernej wilgotności gleby rolnikom nie udało się przeprowadzić zbiorów w terminie. Dotyczy to głównie kukurydzy, ziemniaków oraz buraków cukrowych. Tym samym, jesienne nawożenie nie zostało przeprowadzone.

Do niekorzystnych warunków pogodowych zaliczyć można występowanie suszy rolniczej, a także innych zdarzeń pogodowych, które najczęściej występują lokalnie (np. deszcz nawalny).

- W tej sytuacji, producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada. Natomiast podczas lat o zwyczajowo panujących warunkach pogodowych jesienią należy dotrzymać terminów określonych w programie azotanowym – informuje ministerstwo rolnictwa

(rup Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW 

reklama reklama