23.8°C

Rolnicy chcą programu wsparcia wapnowania gleb fot. Paweł Pąk

Rolnicy chcą programu wsparcia wapnowania gleb

Napisał  Lis 19, 2018

Powstanie program wsparcia wapnowania gleb? Za dofinansowaniem odkwaszenia gleb opowiada się samorząd rolniczy. Jak przekonuje KRIR, na pomoc do zakupu wapna nawozowego czeka wielu rolników, gdyż duża część gleb w Polsce wymaga odkwaszenia.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa Jan Krzysztofa Ardanowskiego o ustanowienie programu wsparcia wapnowania gleb.

- Program dofinansowania odkwaszenia gleb, zdaniem samorządu rolniczego, mógłby być wzorowany na systemie sprawdzonym już w Polsce, koordynowanym przez izby rolnicze a wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel nie powinna być ograniczona limitem pomocy de minimis – czytamy na stronie internetowej KRIR.

O wznowienie dofinansowania do wapnowania gleb samorząd rolniczy zabiega od lat. Jak przekonuje KRIR, odkwaszenie gleb ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony środowiska. Rolnicy liczą na porozumienie w tej sprawie pomiędzy resortami rolnictwa i środowiska, które powinien koordynować minister Jan Krzysztof Ardanowski. Ich zdaniem wsparcie do zakupu wapna nawozowego to sprawa pilna, gdyż „w całym kraju znajdują się gleby wymagające odkwaszenia i proces ten pogłębia się z każdym rokiem”.

(rup) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR

reklama