FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

22.5°C

partnerzy:

reklama
W Poznaniu o nowoczesnych rozwiązaniach w ochronie roślin fot. MRIRW

W Poznaniu o nowoczesnych rozwiązaniach w ochronie roślin

Napisał  Lut 14, 2019

Nie ciągłe zwiększanie dawek chemii w celu ochrony roślin, ale poszukiwanie alternatyw, by polska żywność mogła cieszyć się coraz wyższą jakością – o tym dyskutowano podczas 59 Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

W przeddzień uroczystego otwarcia Konferencji, w Novotel Poznań Centrum odbyły się również dwa interesujące spotkania: Forum Młodych Naukowców oraz Forum „Nauka – Praktyce”.

Na Forum Młodych Naukowców obradowali młodzi pracownicy naukowi, którzy zaprezentowali wyniki swoich najnowszych badań z zakresu ochrony roślin. Odbył się również panel dyskusyjny na temat zdobywania grantów.

Forum „Nauka Praktyce” poświęcone bylo głównie zagadnieniom transferu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z aktualną problematyką w integrowanej ochronie roślin i produkcji roślin uprawnych.

Na świecie wiele się zmienia. Nie jest już celem stosowanie chemii w coraz większej ilości i dawkach, ale wprost przeciwnie – szukanie alternatyw – podkreślił obecny na Sesji minister Jan Krzysztof Ardanowski – Społeczeństwo obawia się środków chemicznych, nie do końca ma do nich zaufanie, nie jest przekonane, czy za jakiś czas, coś co uznawane jest obecnie za bezpieczne nie będzie miało skutków negatywnych.

Mówiąc o zachodzących zmianach w podejściu do stosowania środków chemicznych w uprawie roślin, minister zwrócił jednocześnie uwagę na alternatywne możliwości wykorzystujące produkcję integrowaną. Zaznaczył jednak, że taka produkcja wymaga bardzo dużej, specjalistycznej wiedzy od rolników.

Nie możemy konkurować na świecie pod względem skali produkcji, ale naszą szansą z pewnością jest produkcja żywności bardzo wysokiej jakości – dodał minister.

(rpf) jp / MRiRW / IOR PIB

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama reklama