23.2°C

partnerzy:

reklama
Apel o umożliwienie wcześniejszego stosowania nawozów azotowych fotolia

Apel o umożliwienie wcześniejszego stosowania nawozów azotowych

Napisał  Lut 26, 2019

Przepisy prawne dotyczące terminów stosowania mineralnych nawozów azotowych powinny być dostosowane do warunków pogodowych, a nie sztywnej daty 1 marca. W niektórych regionach Polski bowiem już dwa tygodnie temu rośliny ozime wznowiły wegetację.

Na zachodzie Polski tegoroczna zima miała łagodny przebieg. Brak okrywy śnieżnej, długotrwałych i silnych mrozów spowodowały, że od dwóch tygodni panują odpowiednie warunki na intensyfikację wiosennych prac polowych.

Temperatura przekraczająca w ciągu dnia 10ºC sprawiła, że rośliny ozime wznowiły wegetację i konieczne jest zasilenie ich składnikami pokarmowymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku rzepaku ozimego, który ma duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, zwłaszcza na azot, który należy zastosować wcześnie, aby roślina mogła odpowiednio wzrastać, gdyż jego brak obniży plon.

Problem stanowią jednak sztywno nałożone terminy, które uniemożliwiają nawożenie mineralnymi nawozami azotowymi przed 1 marca. Obecnie, szczególnie na zachodnich terenach Polski, pola nie są zamarznięte ani zalane, nie ma już również okrywy śnieżnej. Brak jest więc jakichkolwiek przeciwwskazań agrotechnicznych do przeprowadzenia zabiegu nawożenia.

20 lutego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa o zmianę terminu rozpoczęcia wysiewu nawozów azotowych mineralnych.

(rpf) jp / KRIR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama