23.9°C

Nareszcie! Nawozy azotowe na start fotolia

Nareszcie! Nawozy azotowe na start

Napisał  Mar 01, 2019

Od dziś, w świetle przepisów, można stosować nawożenie azotem, choć na wielu polach warunki co do tego sprzyjają już od połowy lutego. Tam, gdzie zima miała łagodny przebieg, rośliny ozime wznowiły wegetację już dwa tygodnie temu. Od tego czasu panują odpowiednie warunki na intensyfikację wiosennych prac polowych, zwłaszcza konieczność zasilenia rzepaku ozimego.

Posiada on duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i azot w tym przypadku należy zastosować wcześnie, by roślina mogła odpowiednio wzrastać, gdyż jego brak obniży plon. Jednak, w świetle prawa, można to zrobić dopiero od 1 marca. Obecnie trwa dyskusja na temat dostosowania przepisów do panujących warunków pogodowych, a nie sztywnej daty tak, by umożliwiały rolnikom zastosowanie nawozów azotowych jeszcze w lutym.

Przy okazji wiosennego nawożenia gleby wielu rolników decyduje się na zastosowanie nawozów naturalnych w postaci płynnej lub stałej, takich jak obornik, gnojówka, gnojowica. Pamiętajmy, że nawozy płynne znacznie różnią się działaniem od obornika.

Ich nawozowe działanie jest dużo szybsze niż nawozów stałych, ponieważ większość substancji nawozowych znajduje się w formie mineralnej. Azot z nawozów płynnych jest więc lepiej wykorzystywany niż ze stałych.

Jednak należy liczyć się z tym, że podczas stosowania nawozów naturalnych dochodzi do dużych strat azotu w formie amoniaku. Z tego względu należy najlepiej stosować je metodą bezpośredniej iniekcji do gleby, a w przypadku stosowania powierzchniowego szybko przykryć glebą. Fosfor i potas w gnojowicy są tak samo dostępne dla roślin, jak z nawozów mineralnych. Tak też jest w przypadku potasu z gnojówki.

W okresie wiosennym do nawożenia przedsiewnego roślin zaleca się stosować gnojowicę i gnojówkę. Można również zastosować obornik oraz pomiot ptasi, jednak w dawkach mniejszych niż jesienią, w postaci dobrze przefermentowanej, gdyż nie rozłożony może utrudniać kiełkowanie roślin.

(rup) jp

reklama