16.3°C

partnerzy:

reklama
1/4

Chowacze w rzepaku

Napisał  Mar 25, 2019

W związku z poprawiającymi się warunkami metrologicznymi na terenie całego kraju w plantacjach rzepaku pojawiają się chowacze.

Obecnie nasilenie występowania chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego oraz chowacza podobnika występuje głównie na plantacjach rzepaku w województwie wielkopolskim. W wielu miejscach ich liczba przekracza już próg ekonomicznej szkodliwości, co oznacza, że zalecany jest oprysk.

Natomiast na terenie województw głównie zachodnich i południowych stale wzrasta liczba agrofagów tego szkodnika. Warto więc obserwować swoje plantacje. Do monitorowania upraw i ustalenia liczby szkodników w rzepaku pomocne są żółte naczynia. Ustawia się je około 25 m od brzegu pola, na wysokości roślin.

Naczynia powinny posiadać małe otwory przy krawędzi. Następnie naczynie napełnia się do połowy wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, który nie pozwoli wydostać się owadom z pojemnika. Obserwację należy prowadzić w przeciągu 1-3 dni.

Jeśli w jednym naczyniu będzie ponad 10 chrząszczy, należy przystąpić do zwalczania chemicznego, ponieważ został przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości.

(rup) jp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama