fbpx

Czym powinna cechować się kukurydza na kiszonkę?

Napisał  Kwi 04, 2019

Dobra kukurydza na kiszonkę musi przede wszystkim dawać wysoki plon suchej masy kolb oraz ziarno o wysokiej zawartości skrobi. Wybierając odmianę do zakiszania, warto sięgnąć po odmiany kiszonkowe. W Polsce do tego najlepiej sprawdzają się odmiany średnio wczesne kukurydzy.

Współczesne odmiany
Parametry odmianowe, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kukurydzę na kiszonkę, to:

- efekt „stay green” odmiany;
- wysoki i stabilny plon ogólny suchej masy, liczba kolb i wysoki plon ziarna;
- wczesność dojrzewania zapewniająca osiągnięcie fazy późnowoskowej ziarna.

Odmiany „stay green” charakteryzują się tym, że w czasie, kiedy ziarna są już dojrzałe, reszta rośliny pozostaje zielona, co zapewnia dużą elastyczność w terminie zbioru na kiszonkę. Zielone rośliny lepiej akumulują związki organiczne i dłużej zachowują zdolność do zakiszania. Ponadto są mniej podatne na choroby grzybowe, zwłaszcza te atakujące liście i łodygę, dzięki czemu uzyskany surowiec jest pozbawiony mikotoksyn.

Sucha masa plonu w kolbach i w pozostałej części roślin ma duże znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości kiszonki. Optymalna wartość tego parametru, pozwalająca na uzyskanie kiszonek dobrej jakości, to około 30–35%. Ważna jest liczba kolb i wytworzonego na nich ziarna, które jest łatwiej trawione przez zwierzęta niż włókniste części roślin.

Wczesność dojrzewania kukurydzy to cecha pozwalająca przede wszystkim na dużą elastyczność w organizacji terminów zbioru i zakiszania surowca. Wczesne odmiany kiszonkarskie można zebrać nawet pod koniec lata, dzięki czemu jest jeszcze czas na przygotowanie pola i wysiew zbóż ozimych, takich jak żyto czy pszenica. Jednak by kukurydza na kiszonkę wydała optymalny plon, warto sięgnąć po odmianę rekomendowana dla danego regionu. W przypadku odmiany zbyt wczesnej można utracić część potencjalnego plonu, z kolei odmiana zbyt późna nie osiągnie do zbioru dojrzałości technologicznej.

Jakie odmiany warto wybrać?
Obecnie produkcja kukurydzy opiera się na odmianach heterozyjnych, mających dwie lub trzy linie rodzicielskie. Odmiany mieszańcowe dają plony wyższe nawet o kilkanaście procent niż odmiany populacyjne.

Dobrą, średnio wczesną odmianą kiszonkarską heterozyjną jest SY Kardona, która była jedną z odmian rekomendowanych do uprawy na kiszonkę w województwach: podlaskim i kujawsko-pomorskim. Odmiana ta daje stabilne plony na różnych rodzajach gleb. Jej uprawę ułatwia silny wzrost początkowy, dzięki czemu szybko okrywa glebę i staje się oporna na presję chwastów. Duża zdrowotność roślin pozwala na uzyskanie surowca mało zanieczyszczonego mikotoksynami pochodzącymi od grzybów atakujących kukurydzę.

Do produkcji wysokiej jakości kiszonek dla bydła mlecznego doskonale nadaje się odmiana SY Gordius. Jest to typowa odmiana kiszonkarska, produkująca ziarniaki typu flint, która zawiera formę skrobi lepiej trawioną w jelicie cienkim niż w żwaczu bydła, co przekłada się na większą przyswajalność cukrów prostych przez krowy i na większą ilość produkowanego przez nie mleka.

Odmianami, które można wykorzystać zarówno do produkcji kiszonki, jak i ziarna, są: SY Respect i SY Madras. Dają one wysokie plony suchej masy, a jednocześnie można wykorzystać je jako źródło dobrej jakości ziarna.

Więcej informacji na temat, jaka kukurydza na kiszonkę będzie najlepsza dla danych potrzeb, znajduje się na stronie Syngenta.pl

(rup) materiał promocyjny

Udostępnij:

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.