7.6°C

Coraz więcej słodyszka w rzepaku ozimym fotolia

Coraz więcej słodyszka w rzepaku ozimym

Napisał  Kwi 11, 2019

Chrząszcze słodyszka wyrządzają największe straty w plonie w fazie pąkowania. Szkodnika odnotowano już w województwie wielkopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.

Chrząszcze w fazie pąkowania nadgryzają pąki u nasady. Jeśli faza pąkowania z powodu chłodów przedłuża się, szkody mogą być bardzo duże. Uszkodzone pąki żółkną, usychają i następnie odpadają, a pozostają jedynie szypułki kwiatowe.

Chrząszcze zimują w ściółce, na miedzach, rowach i skrajach lasów. W temperaturze gleby około 10°C opuszczają one miejsca zimowego spoczynku i przenoszą się na kwiaty koloru żółtego. Na pola rzepaku przelatują w okresie przed kwitnieniem, gdy temperatura powietrza osiągnie powyżej 15°C. Chrząszcze przegryzają pąki, aby dostać się do pyłku kwiatowego.

Chrząszcz jest czarny długości 2-2,5 mm, metalicznie błyszczący, o odcieniu granatowym lub ciemnozielonym, z 3-członowymi czułkami zakończonymi buławką. Jajo jest białe, wydłużone, długości 0,5 mm. Larwa jest biała, z 2-3 ciemnymi plamkami na grzbiecie, z ciemną głową, z trzema parami odnóży, osiąga 4 mm długości.

W okresie nalotu słodyszka plantacje rzepaku powinny być systematycznie kontrolowane w celu

ocenienia aktualnej liczebności szkodnika. Najlepszym sposobem monitorowania pierwszych nalotów i aktywności chrząszczy są żółte naczynia z małymi otworkami w pobliżu krawędzi, które dostarczają informacji o terminie i intensywności nalotu słodyszka na plantacje. Ustawia się je około 20 m w głąb plantacji, licząc od brzegu pola. Na dużej powierzchni rzepaku naczynia należy ustawić na każdym brzegu pola zawsze na wysokości wierzchołków roślin, a w miarę wzrostu rzepaku należy regulować wysokość ich umiejscowienia.

Kontrola naczyń powinna się odbywać regularnie o tej samej porze dnia (należy przeliczyć złowione chrząszcze i usunąć je z pojemnika), najlepiej w południe. Progiem szkodliwości dla słodyszka rzepakowego przy zwartym kwiatostanie jest stwierdzenie 1-2 chrząszczy na 1 roślinie, natomiast przy luźnym kwiatostanie 3-5 chrząszczy na 1 roślinie.

Należy pamiętać, że zabieg wykonany zbyt wcześnie nie obejmie dużej liczby osobników nalatujących w czasie szczytu, natomiast wykonany za późno pozwala szkodnikom na spowodowanie znacznych uszkodzeń.

(rpf) jp / Źródło: Instytut Ochrony Roślin

reklama reklama