6.1°C

Zaczyna brakować wody w glebie, na polach susza fot. Paweł Pąk

Zaczyna brakować wody w glebie, na polach susza

Napisał  Kwi 18, 2019

Tegoroczna sucha zima zafundowała nam niepokojąco niskie zasoby wody w glebie, wiosna brak opadów deszczu. Na polach panuje susza, która w krótkim czasie może doprowadzić do wstrzymania wzrostu roślin. Prognozy dla rolników nie są optymistyczne: w najbliższych dniach będzie coraz cieplej, nie ma również szans na deszcz.

W tym roku trzy tygodnie wcześniej niż zwykle rozpoczęła się wegetacja roślin uprawnych. Już z początkiem marca rolnicy mogli przystąpić do zasilania upraw azotem i prac uprawowych. Przystąpiono do siewu zbóż jarych, a niektórzy nawet posadzili wczesne ziemniaki, przykrywając je włókniną. Wystarczy jednak zajrzeć do studni by stwierdzić, że poziom wody przypomina bardziej środek lata niż wczesną wiosną.

Przeczytaj również: Czy można zyskać wysoki plon buraka cukrowego nawet podczas suszy?

O nieciekawej sytuacji na polach świadczą również wpisy rolników na naszym forum: „Oziminy usychają”, „Dwa tygodnie temu posiane i nic nie kiełkuje, sucho jak na pustyni”, „żółknie wszystko”. Zdjęcia mówią same za siebie.

Niestety istnieje obawa co do dalszych niedoborów wody, które doprowadzą do kolejnej obniżki plonów. Z suszą nie wygramy, jednak możemy się przed nią zabezpieczyć. Głównym sposobem na zmniejszenie ryzyka poniesienia szkód w uprawach rolnych jest ubezpieczenie swoich upraw. Przypominamy, że z budżetu państwa dopłata do ubezpieczenia wynosi 65% wartości polisy.

(rup) jp / Źródło: WIR