17°C

Choroby pszenicy ozimej i rzepaku ozimego w natarciu fot. Paweł Pąk

Choroby pszenicy ozimej i rzepaku ozimego w natarciu

Napisał  Maj 13, 2019

Instytut Ochrony Roślin poinformował o występujących w coraz większym natężeniu chorobach pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. Septorioza liści pszenicy, zgorzel podstawy źdźbła, mączniak, sucha zgnilizna kapustnych – oto z czym muszą się zmierzyć rolnicy na swoich polach.

Na pszenicy ozimej można zaobserwować plamy z widocznymi owocnikami paskowanej septoriozy liści pszenicy. Widoczny jest również postępujący rozwój fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni, natomiast na starszych liściach widoczne są poduszeczki mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Na końcach liści obecne są plamy wskazujące na porażenie przez grzyb powodujący brunatną plamistość liści (DTR).

W przypadku rzepaku ozimego widoczne są ślady na starszych liściach po obecności mączniaka rzekomego, a na zielonych liściach da się zaobserwować obecność czerni krzyżowych i pojedyncze plamy suchej zgnilizny kapustnych. Na górnych liściach widoczne są objawy wskazujące na ich porażenie przez zgniliznę twardzikową - na pędach brak objawów wskazujących na ich porażenie. Po opadach istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba pojawi się na pędzie głównym.

(rup) jp / Źródło: Instytut Ochrony Roślin

reklama