23.4°C

KSC: W uprawach buraka pojawiły się mszyce fot. KSC

KSC: W uprawach buraka pojawiły się mszyce

Napisał  Maj 17, 2019

Na plantacjach buraków cukrowych pojawiły się pierwsze naloty mszycy trzmielinowo-burakowej. Konieczna zatem staje się regularna obserwacja upraw w celu wychwycenia szkodnika.

Obok uszkodzeń powodowanych przez pchełki, na plantacjach stwierdza się naloty mszyc (Aphis fabae). Często są one na pierwszy rzut oka niewidoczne, gdyż bytują na spodniej stronie liści. Objawem żerowania są skręcone, pomarszczone i zdeformowane liście.

Żerujące mszyce wysysają soki, w wyniku czego rośliny słabiej rosną. Jest to szczególnie niebezpieczne na młodych plantacjach, gdyż duża presja ze strony szkodników hamuje prawidłowy rozwój małych jeszcze roślin.

Mszyce często są także wektorami wirusów wywołujących choroby buraka, tj. wirusa nekrotycznej żółtaczki buraka, wirusa łagodnej żółtaczki buraka. Porażone rośliny mogą się słabiej rozwijać przyczyniając się do zmniejszenia plonu.

Dlatego też zaleca się wykonywanie lustracji plantacji. W przypadku stwierdzenia zasiedlania 15% roślin przez mszyce, co oznacza próg ekonomicznej szkodliwości, należy wykonać zabieg odpowiednim insektycydem.

Do zwalczania mszyc zarejestrowane są preparaty zawierające dimetoat z grupy związków fosforoorganicznych, np. Danadim 400 EC, Markiz 400 EC. 

(rup) jp / Źródło: KSC S.A.

reklama