5.8°C

partnerzy:

reklama
Coraz więcej mszycy na grochu fotolia

Coraz więcej mszycy na grochu

Napisał  Cze 14, 2019

Na plantacjach grochu zaczęło przybywać mszycy. Uprawy zaleca się więc regularnie obserwować, a w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości wykonać zabieg chemiczny.

Mszyca grochowa jest jedną z największych mszyc spotykanych na warzywach. Bezskrzydła samica osiąga długość do 5,5 mm, zaś skrzydlata jest nieco mniejsza i bardziej smukła. Zasiedlone liście, kwiatostany, strąki ulegają zniekształceniu, ich wzrost jest zahamowany.

W przypadku masowego żerowania mszyc, rośliny nie zawiązują strąków, dochodzi do osłabienia, obumarcia fragmentów lub całych roślin. Osłabione rośliny są bardziej podatne na porażenie przez patogeny chorobotwórcze.

Decyzję o zastosowaniu środków chemicznych podjąć indywidualnie. Zabieg należy wykonać w przypadku masowego występowania mszycy tj. po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. Próg ekonomicznej szkodliwości stanowi średnio 5 owadów na roślinę w fazie do 15 cm jej wysokości lub 20% opanowanych roślin przez mszycę grochową.

Pod uwagę należy wziąć również fazę rozwojową rośliny, poziom nawożenia, warunki glebowe, stopień zachwaszczenia, obecność naturalnych wrogów szkodników oraz nasilenie występowania szkodnika. Na skuteczność zabiegu wpływa termin zabiegu, dobór właściwego preparatu, jego dawka oraz warunki atmosferyczne, w jakich przeprowadzany jest zabieg.

Do chemicznego zwalczania mszycy w grochu można wykorzystać m.in. A-Cyper 100 EC, Alfastop 100 EC, Bulldock 025 EC, Cyper-Fas 100 EC, Cyperkill Max 500 EC, Cyperkill Super 250 EC,

Fastac 100 EC, Fiesta 100 EC, Jetstak 100 EC, Sorcerer 500 EC, Super Cyper 500 EC, Patriot 100 EC.

(rup) jp / Źródło: Instytut Ochrony Roślin

reklama reklama