5.8°C

partnerzy:

reklama
Początek sezonu polskich owoców jagodowych fotolia

Początek sezonu polskich owoców jagodowych

Napisał  Cze 18, 2019

Szczyt plonowania coraz tańszych truskawek, pierwsze dostawy krajowej borówki amerykańskiej, nadal wysokie ceny polskiej maliny – tak obecnie przedstawia się sytuacja na rynku rodzimych owoców jagodowych.

Mijający tydzień to według producentów szczyt plonowania truskawek na Mazowszu (w 2018 r. był tydzień wcześniej). Cena sukcesywnie spadała z poziomu 6,5 zł/kg do 4,5 zł/kg. Producentom i hurtownikom bardzo trudno zachować świeżość zebranych owoców, przez co są bardziej elastyczni przy negocjacjach cenowych.

Można już kupić krajową borówkę amerykańską uprawianą pod osłonami w cenie 38-40 zł/kg. Nadal utrzymują się wysokie ceny krajowej maliny, również spod osłon po 32-38 zł/kg.

Ceny pozostałych owoców w hurcie kształtują się następująco:

- Coraz drożdże są jabłka krajowe, ceny w zależności od odmiany od 1,0 nawet do 2,5 zł/kg. Poszukiwane obecnie odmiany to Empire, Lobo/Cortland, Alwa. Warunkiem wysokiej ceny jest również jakość owoców, które o tej porze są wyjmowane tylko z chłodni z kontrolowaną atmosferą.

- Pomału wzrasta podaż krajowej czereśni. Na razie oferowana jest odmiana Burlat w wysokiej cenie 7,0-11,0 zł/kg. W najbliższych dniach można spodziewać się pierwszych dostaw odmiany Summit.

- Owoce pestkowe z basenu morza śródziemnego coraz tańsze, od 4,5 do 6,0 zł/kg.

- Coraz większe dostawy arbuzów z Włoch i Grecji, a co za tym idzie, cena powoli spada, z 3,2 do 2,5 zł/kg. Importerzy przewidują większy spadek cen w najbliższych dniach.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama reklama