FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

25.5°C

partnerzy:

reklama
Przybywa gąsienic rusałki osetnika w soi fotolia

Przybywa gąsienic rusałki osetnika w soi

Napisał  Cze 24, 2019

Na roślinach soi licznie wystąpiły gąsienice rusałki osetnika w różnych fazach rozwojowych, z przewagą młodszych larw – podaje Instytut Ochrony Roślin. Obserwując plantacje soi w Winnej Górze bez trudu można było odnaleźć rośliny, na których żerowały więcej niż jedna gąsienica.

Soja ze względu na dużą zawartość białka stanowi doskonałą pożywkę dla szkodników. Jednym z nich jest rusałka osetnik, który w ostatnim czasie coraz liczniej pojawia się w uprawach soi.

Samice motyla składają jasnozielone jaja na liściach roślin żywicielskich. Po 7 dniach z jaj rozwijają się gąsienice, które żerują w splecionych oprzędach na kilku do kilkunastu liściach, szkieletując je. Ich żerowanie trwa ok. 2–4 tygodni.

Pojawieniu się szkodnika sprzyja wysoka temperatura, zachwaszczenie pola ostrożniem polnym i chabrem oraz duże zagęszczenie roślin (zwiększona norma wysiewu soi).

Zapobieganie i zwalczanie szkodnika polega przede wszystkim na stworzeniu optymalnych warunków dla wzrostu i rozwoju soi, likwidacji chwastów, które w okresie kwitnienia stanowią źródło pokarmu dla motyli.

Aktualnie nie ma zarejestrowanych insektycydów do zwalczania rusałki osetnika w uprawach soi. Jednak wiadomo, że na rusałkę osetnika działają preparaty zawierające m.in. acetamipryd (np. Kobe 20 SP lub Mosilan 20 SP), którymi zwalcza się inne szkodniki w soi, takie jak mszyce czy oprzędziki.

(rup) jp / Źródło: IOR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama