5.8°C

partnerzy:

reklama
W zachodnich województwach rośliny wysychają „na pniu” fot. Paweł Pąk

W zachodnich województwach rośliny wysychają „na pniu”

Napisał  Cze 24, 2019

Już nie tylko susza, ale również wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu” - donosi Wielkopolska Izba Rolnicza. Z lustracji pól wynika, że żniwa w Wielkopolsce mogą rozpocząć się jeszcze w czerwcu.

W ostatnich tygodniach, uprawy głównie w zachodnich województwach, cierpią z powodu bardzo wysokich temperatur, dochodzących do 35°C w cieniu oraz braku opadów. Rolnicy alarmują, iż nastąpiło duże odparowanie wody, nie tylko na słabych glebach, ale również na IV i III klasie ziem. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, że komunikaty IUNG-PIB w Puławach dotyczące wystąpienia warunków suszy w Polsce ogłaszane są z pewnym opóźnieniem, natomiast straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami. W związku z tym rolnicy nie powinni zgłaszać „na ostatnią chwilę” wniosków o oszacowanie strat, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. A wszystko wskazuje na to, że te rozpoczną się w Wielkopolsce jeszcze w czerwcu.

Warto również pamiętać, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy.

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:
- kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,
- udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,
- udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,
- udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

Oprócz tych dostępnych form pomocy, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe, rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.

(rup) jp / Źródło: WIR

reklama reklama