5.7°C

partnerzy:

reklama
Już 10 województw zagrożonych suszą fot. Paweł Pąk

Już 10 województw zagrożonych suszą

Napisał  Cze 25, 2019

Aktualnie susza obejmuje już dziesięć województw i zagraża większości upraw – wynika z najnowszego raportu IUNG dotyczącego monitoringu suszy rolniczej.

W badanym okresie, tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podlaskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego.

Susza notowana jest w uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, rzepaku i rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, warzyw gruntowych, roślin strączkowych, tytoniu, truskawek, krzewów i drzew owocowych.

Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 549 gminach Polski (22,16% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 160 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 10 województwach na powierzchni 9,43% gruntów ornych.

W tym okresie suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13,0% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 113 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 8 województwach na powierzchni 4,52% gruntów ornych.

Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 271 gminach Polski (10,94% gmin kraju). Odnotowano ją w 8 województwach na powierzchni 4,19% gruntów ornych. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 223 gminy z wystąpieniem suszy.

W badanym okresie czasu susza rolnicza wystąpiła również w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 198 gminach Polski (7,99% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 93. Odnotowano ją w 8 województwach na powierzchni 3,07% gruntów ornych.

W tym sześciodekadowym okresie odnotowano wystąpienie suszy rolniczej także w uprawach rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 158 gminach Polski (6,38% gmin kraju). Odnotowano ją w 8 województwach na powierzchni 2,43% gruntów ornych.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w tych uprawach w 103 gminach Polski (4,16% gmin kraju). Odnotowano ją w 7 województwach na powierzchni 1,76% gruntów ornych.

Suszę rolnicza odnotowano też w uprawach kukurydzy na ziarno. Odnotowano ją w tych uprawach w 70 gminach Polski (2,83% gmin kraju). Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 1,14% gruntów ornych.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 70 gminach Polski (2,83% gmin kraju). Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 1,14% gruntów ornych.

Susza rolnicza nie ominęła drzew owocowych. Wystąpiła w tych uprawach w 54 gminach Polski (2,18% gmin kraju). Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,79% gruntów ornych.

W warzywach gruntowych susza wystąpiła w 39 gminach Polski (1,57% gmin kraju). Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,45% gruntów ornych.

W uprawach tytoniu suszę odnotowano w 39 gminach Polski (1,57% gmin kraju). Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,58% gruntów ornych.

W obecnym sześciodekadowym okresie szczególnie duży niedobór wody wystąpił w szerokim pasie Polski środkowej oraz w mniejszym stopniu w północno-wschodnich rejonach kraju. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą.

Obecnie tych województw jest 10, w poprzednim okresie było ich 9. Suszą objętych jest 11 gatunków i grup upraw. Natomiast w dalszym ciągu na południu kraju notowany jest nadmiar wody dla roślin uprawnych.

(rup) jp / Źródło: IUNiG

reklama reklama