FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

16.2°C

partnerzy:

reklama

Pojawiły się pierwsze chrząszcze stonki kukurydzianej

Napisał  Cze 27, 2019

W dniu 25 czerwca 2019 na pułapkę feromonową ustawioną w miejscowości Krzeczowice w województwie podkarpackim na monokulturze kukurydzy odłowiono pierwsze w tym roku dwa chrząszcze stonki kukurydzianej – informuje Instytut Ochrony Roślin.

Pojawienie się chrząszczy jest bardzo wczesne, podobnie zresztą jak w roku ubiegłym. Chrząszcze stonki zaczynają pojawiać się na południu Polski coraz wcześniej.

Stonka kukurydziana jest chrząszczem długości 4,26,8 mm. Zabarwienie jej ciała jest zmienne, począwszy od różnych odcieni żółci, przez jasną zieleń aż do koloru lekko pomarańczowego bądź nawet czerwonawego. Jaja są niewielkie, owalne, długości 0,5 mm i szerokości 0,4 mm, najczęściej barwy żółtej, żółtobiałej lub żółtopomarańczowej.

Larwy żerując w glebie uszkadzają zewnętrzne tkanki najmłodszych korzonków, a następnie wgryzają się do wnętrza większych korzeni drążąc w nich kanały i wyjadając rdzeń. Silne uszkodzenie systemu korzeniowego prowadzi do brązowienia i zamierania tkanek oraz powstawania blizn. Redukcja systemu korzeniowego powoduje zakłócenia w przepływie wody i substancji odżywczych z korzeni do nadziemnych części roślin.

Rośliny o silnie zredukowanym systemie korzeniowym wylegają, a ich łodygi łukowato wyginają się w kierunku słońca. Powoduje to utrudnienia w zbiorze plonu, a niekiedy całkowicie uniemożliwia jego przeprowadzenie.

Chrząszcze odżywiają się pyłkiem, a następnie przegryzają znamiona kolb, wyjadają miękkie ziarniaki bądź też uszkadzają blaszki liściowe. Uszkodzenie znamion prowadzi do gorszego i nierównomiernego zaziarnienia kolb oraz do deformacji tych organów.

Dla potrzeb wykrycia chrząszczy stonki kukurydzianej stosuje się pułapki feromonowe. Pułapki mogą zawierać feromon płciowy i odławiać tylko samce (najbardziej popularne i wysoce skuteczne) bądź posiadają feromon pokarmowy odławiające osobniki obojga płci (mniej efektywne w praktyce).

Na 1 ha uprawy zaleca się umieszczać minimum dwie pułapki w odległości jedna od drugiej co najmniej 50 metrów. Z każdymi kolejnymi 25 hektarami liczbę pułapek należy zwiększać o co najmniej 1 sztukę. Pułapki należy sprawdzać przynajmniej dwa razy w tygodniu, a co 1014 dni (a najlepiej co 7 dni) należy wymieniać dyspenser feromonowy na nowy.

Larwy są stadium rozwojowym szkodnika przebywającym cały czas w glebie, stąd też muszą być zwalczane zaraz po siewach za pomocą zarejestrowanych zapraw nasiennych lub preparatów doglebowych. W przypadku chrząszczy, w zależności od ich liczebności zaleca się wykonanie 12 zabiegów opryskiwania roślin.

Pierwszy przeprowadza się w okresie wiechowania lub kwitnienia kukurydzy do początku dojrzałości woskowej ziarniaków, natomiast drugi zabieg (jeżeli będzie konieczny) wykonuje się 7–14 dni później, co może przypadać na okres dojrzałości woskowej ziarna.

Stonka kukurydziana nie posiada opracowanego progu ekonomicznej szkodliwości w Polsce. Potrzebę zwalczania stonki kukurydzianej należy rozważać na podstawie bieżących analiz nasilenia występowania oraz szkodliwości larw oraz chrząszczy – wyraźne zaobserwowanie wzrostu liczebności szkodnika w uprawie, a w szczególności powstanie pierwszych uszkodzeń roślin wskazuje na konieczność interwencyjnego zwalczania gatunku.

(rpf) jp / Źródło: IOR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama