13,9°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
reklama

Wciąż zbyt mało krajowego białka paszowego

Napisał  Sie 27, 2019

Podczas Krajowego Dnia Soi w Chrząstowie koło Nakła nad Notecią minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił wizję zmniejszania deficytu krajowego białka paszowego poprzez zastępowanie białka importowanego białkiem rodzimej produkcji.

W Polsce na zakup śruty sojowej przeznacza się rocznie około 4 mld zł. Według ministra Ardanowskiego znaczna część tego białka mogłaby zostać zastąpiona białkiem krajowym. Ardanowski przyznał, że wielkim problemem jest uzależnienie produkcji zwierzęcej w naszym kraju od zewnętrznego źródła białka, jakim jest modyfikowana genetycznie śruta sojowa.

Uprawę soi w Polsce umożliwia, postęp hodowlany. Jak wynika z badań, może być ona uprawiana właściwie w całej Polsce. W latach 50. czy 60. podobnie przedstawiała się sytuacja z uprawą kukurydzy, a teraz kukurydzę możemy uprawiać nawet w Skandynawii. To też pokazuje jak ogromny wkład w rozwój rolnictwa wnosi hodowla roślin.

Uczestniczący w imprezie dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych prof. dr hab. E.S. Gacek przedstawił wyniki prac nad przydatnością odmian soi do uprawy w Polsce. Natomiast dyrektor Stacji Oceny Odmian w Chrząstowice Beata Kaliska, przedstawiła wyniki prac nad przydatnością odmian soi do uprawy w województwie kujawsko-pomorskim. Istotny dla powodzenia uprawy jest wybór odpowiedniej odmiany dla poszczególnych regionów naszego kraju.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj