fbpx
Czy uprawa bez pługa się opłaca? fot. Paweł Pąk

Czy warto stosować uprawę pasową?

Napisał  Lis 09, 2021

Teoretycznnie idea uprawy pasowej jest niezwykle prosta, a pozwala na sporą oszczędność czasu i minimalizację kosztów – ogranicza się bowiem wyłącznie na spulchnianiu wąskiego pasa w rzędzie siewu. Metoda ta zyskuje oraz większą rzeszę zwolenników.

Założeniem tego systemu uprawy jest połączenie zalet konwencjonalnej uprawy gleby (bezpieczeństwo plonów) z korzyściami siewu bezpośredniego (ochrona gleby przed erozją oraz minimum kosztów).

Anomalia pogodowe zdarzają się coraz częściej, co sprawia, że wiele zabieg ów agrotechnicznych i zbiór plonów mogą przesuwać się w czasie. Ostatnie lata pokazują, że sytuacja pogodowa może się zmieniać bardzo dynamicznie i możemy się spodziewać dużych skrajności - od suszy po zbyt dużą ilość wody na polach.

Tak było np. jesienią 2017 roku, podczas której wielu rolników nie zdołało wykonać wszystkich prac w odpowiednich terminach, w 2018 roku pojawiła się susza, która zyskała wtedy miano największej od lat. Nadszedł 2019 rok i okazało się, że niestety ale może być jeszcze gorzej. Susza dała się mocno we znaki również roku 2020. Lolkalnie wystąpiła również w 2021 roku.

Uprawa pasowa ze względu na uproszczoną technikę siewu i uprawy, pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz zachować odpowiednie terminy siewu, co szczególnie istotne jest w uprawie roślin, które narażone są na działanie niskich temperatur, ale także tych uprawianych w okresie wiosennym, które muszą wykształcić mocny system korzeniowy.

Spośród zalet uprawy pasowej możemy wymienić m.in. lepszą ochronę gleby przed erozją, stabilizowanie jej struktury, spulchnienie gleby tylko w strefie wzrostu roślin, które zapewnia warunki do prawidłowego rozwoju korzenia, dużą efektywność w wykorzystaniu wody glebowej, mniejsze zużycie paliwa na 1ha, i oszczędność czasu – bo stosując uprawę pasową mamy możliwość wykonania w jednym przejeździe uprawy, nawożenia pod korzeń i siewu.

Uprawa pasowa znajduje swoje zastosowanie m.in. na plantacjach rzepaku czy kukurydzy, a także pozostałych, które mogą być uprawiane w szerokich międzyrzędziach np. buraki cukrowe.

Przyjmuje się, że uprawa pasowa pozwala zwiększyć plony do 10% przy jednoczesnym zmniejszeniu uprawianej powierzchni nawet o 80%. Istotne jest również to, że niektóre agregaty uprawowo-siewne mogą wykonać za jednym przejazdem wszystkie zabiegi związane z uprawą gleby i siewem.

(rpf) pp

Udostępnij:

Skomentuj