3.4°C

Program Konopny – atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika fot. INWiRZ

Program Konopny – atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika

Napisał  Lis 09, 2019

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ), podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi dynamicznie rozwija działalność związaną z upowszechnieniem upraw i komercjalizacją polskich odmian konopi przemysłowych.

Instytut posiada prawie 90-letnie doświadczenie w zakresie hodowli, uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowych. W tym okresie opracował potencjał, który stał się atrakcyjny biznesowo dla międzynarodowych podmiotów działających w obszarze konopi przemysłowych. Szczególnie cenne są odmiany Instytutu, których wysoka jakość została potwierdzona między innymi przez Departament Rolnictwa Stanu Colorado, USA.

Globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola stanowi wyzwanie dla powołanego w 2018 roku Programu Konopnego, który corocznie zwiększa o niemal 100% liczbę rolników uprawiających polskie, należące do Instytutu odmiany konopi przemysłowych w celu produkcji najwyższej jakości materiału nasiennego.

Posiadamy dużą grupę doświadczanych plantatorów, jednak, z uwagi na duże zainteresowanie naszym materiałem nasiennym na sezon 2020/2021 poszukujemy nowych rolników, zainteresowanych poprawą rentowności swoich upraw. Program Konopny to także wydzielona struktura organizacyjna – podaje w komunikacie Instytut.

O jakość współpracy z plantatorami dba zespół pracowników, w tym koordynatorzy regionów (ustanowiono 5 regionów w Polsce), agrotechnicy, hodowcy i pracownicy administracyjni.

W ramach Programu IWNiRZ oferuje rolnikom:
• Uprawę odmian o bezpiecznym (poniżej 0,2%) poziomie THC
• Wysokiej jakości materiał nasienny
• Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen
• Atrakcyjną rentowność, przychód z hektara nawet 20 000 zł
• Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych.
• Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw
• Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ
• Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń I spotkań indywidualnych

Uprawa konopi na cele nasienne różni się znacząco od uprawy na cele przemysłowe lub spożywcze. Z uwagi na to eksperci z Instytutu stworzyli program szkoleniowy dla rolników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z uprawą konopi przemysłowych.

Na potrzeby programu zostały przygotowane materiały informacyjne, ale pracownicy Instytutu dostępni są również telefonicznie oraz osobiście, wizytując uprawy kilkukrotnie podczas okresu wegetacji Współpraca z Instytutem w ramach Programu Konopnego to atrakcyjna oferta dla polskiego rolnika.

Przyjmując orientacyjny plon 700-1000 (odmiany włókniste) 1200-1500 (odmiana oleista) kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie do 15 000 zł zł/ha. Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu – informuje IWNiRZ

Łączny przychód może wynieść nawet 20 000 zł/ha - nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych. Program Konopny to również pakiet usług związanych z uprawą i oceną wytworzonego materiału.

Oferta Instytutu to również możliwość skoszenia materiału roślinnego a także usługi laboratoryjne w zakresie analizy zawartości kannabinoidów, oceny słomy i włókna oraz właściwości fizykochemicznych wyrobów włókienniczych zawierających włókna naturalne.

Oferta współpracy jest skierowana do rolników z każdego województwa. Więcej szczegółów na stronie www.programkonopny.pl

Z uwagi na wymagania formalne dotyczące zgłoszeń upraw prosimy o jak najszybszy kontakt w celu przygotowania niezbędnych dokumentów zgłoszeniowych do gmin – zachęca IWNiRZ.

(rup) pp / informacje prasowe

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia