-3.3°C

Program konopny: przychód z hektara to nawet 15 tys. zł fotolia

Program konopny: przychód z hektara to nawet 15 tys. zł

Napisał  Lut 10, 2020

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zaprasza do współpracy rolników zainteresowanych uprawą polskich odmian konopi przemysłowych. Instytut powołał właśnie do realizacji program konopny, zapewniając wysoką rentowność. Co można zyskać przystępując do tego programu?

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jest podmiotem podległym Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach umów kontraktacji w roku 2020 rolnicy mają otrzymać profesjonalne wsparcie i następujące warunki współpracy:
- Uprawa odmian o bezpiecznym (poniżej 0,2%) poziomie THC,
- Wysokiej jakości materiał nasienny,
- Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen,
- Atrakcyjną rentowność, przychód z hektara na poziomie do 15 000 zł,
- Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych,
- Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw,
- Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ,
- Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń I spotkań indywidualnych.

Przeczytaj również: Rozpoczęły się żniwa konopi jakie pamiętają najstarsi polscy rolnicy

Do uprawiania konopi przemysłowych wykorzystywane są trzy odmiany: Białobrzeska, Tygra oraz Henola. Wszystkie trzy odmiany zostały wyhodowane w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Są to konopie jednopienne, o wysokim i ustabilizowanym stopniu jednopienności. Należą do form środkowo-europejskich i okres wegetacji mają dostosowany do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Są to odmiany typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2% substancji halucynogennych.

Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu, celem Programu Konopnego jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej.

Więcej informacji na stronie Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

(rup) jp / Źródło: IWNiRZ

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia