Wydrukuj tę stronę
Pryszczarek atakuje rzepak fot. Paweł Pąk

Pryszczarek atakuje rzepak

Napisał  Cze 01, 2020

Z różnych części kraju napływają sygnały o dość licznym występowaniu w uprawach rzepaku pryszczarka kapustnika. Obecnie larwy mają wielkość 2-3 mm.

W łuszczynach rzepaku można zaobserwować coraz liczniej pojawiające się larwy pryszczarka kapustnika. Larwy pryszczarka kapustnika uszkadzają nasiona i wysysają wewnętrzne ściany łuszczyn.

Poszczególne łuszczyny przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, często deformują się przy wierzchołku, kurczą i przedwcześnie pękają. Powoduje to osypywanie się nasion i powstawania samosiewów. We wnętrzu łuszczyn znajdują się liczne larwy, które niszczą zawiązki nasion.

Pryszczarek kapustnik ma znaczenie gospodarcze w powiązaniu z chowaczem podobnikiem, który przygotowuje drogę do składania jaj w łuszczynach. Szkody na rzepaku ozimym powoduje głównie pierwsze pokolenie pryszczarka kapustnika. Najwięcej uszkodzeń roślin obserwuje się w pasie brzeżnym plantacji.

Liczebność tego szkodnika można określić metodą strząsania do czerpaka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla pryszczarka kapustnika wynosi – 1 pryszczarek kapustnik na 1 roślinie, natomiast przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika – 1 pryszczarek kapustnik na 3-4 roślinach (0,25-0,3 muchówek/1 roślinę).

Wartością progową jest również stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie. Obserwacje najlepiej jest przeprowadzać w godzinach rannych lub wieczornych, kiedy muchówki są mało ruchliwe. W tym celu analizujemy, w zależności od wielkości pola od 100 do 150 roślin pobierając je w różnych punktach wybierając losowo po 10 sztuk.

(rup) mp / Źródło: IOR

Udostępnij: