23.6°C

Wykaz materiału ekologicznego na stronie PIORIN fot. Paweł Pąk

Wykaz materiału ekologicznego na stronie PIORIN

Napisał  Lip 15, 2020

W ekologicznej produkcji roślinnej stosowany jest materiał siewny, nasiona i wegetatywny materiał nasadzeniowy wyprodukowany metodami ekologicznymi. Wykaz materiału ekologicznego jest umieszczony jest na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i aktualizowany 10 dnia każdego miesiąca.

W wykazie znajdują się gatunki roślin rolniczych, sadowniczych czy warzywnych różnych odmian z informacjami kontaktowymi dostawców. Wykaz jest aktualizowany na podstawie zgłoszeń dostawców 10 dnia każdego miesiąca.

W sytuacji, gdy w wykazie nie znajdzie się gatunek roślin konkretnej odmiany, istnieje możliwość użycia materiału siewnego, nasion i wegetatywnego materiału rozmnożeniowego, które nie zostały uzyskane przy pomocy metod produkcji ekologicznej. Rolnik prowadzący produkcję ekologiczną, występuje z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o pozwolenie na zastosowanie materiału niewyprodukowanego metodami ekologicznymi (konwencjonalnego).

W roku 2019, ogółem, zostało wydanych 2 824 decyzji na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym konwencjonalnego materiału siewnego, udzielając 5 953 pozwoleń w tej sprawie. W tym 2 527 dotyczyło upraw rolniczych, 304 materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych, 2 404 roślin warzywnych, a 718 pozostałych gatunków.

Najwięcej decyzji wydały wojewódzkie inspektoraty w: Olsztynie – 513, Koszalinie – 512, Białymstoku – 273, Lublinie – 311, najmniej natomiast w Opolu – 16 i Katowicach – 39.

(rup) kp / Źródło: piorin.gov.pl

reklama