Pchełki i mszyce zaczęły atakować rzepak

Napisał  Wrz 14, 2020

Na wschodach rzepaku licznie pojawiły się pchełki ziemne i pchełka rzepakowa. Widać też pierwsze mszyce brzoskwiniowe – jest to już sygnał do chemicznego zwalczania.

Pchełki uszkadzają liścienie i młode liście tych roślin przez wygryzanie charakterystycznych, okrągłych otworów. Często w takim żerowisku dolna skórka liścia jest nienaruszona, jednak w trakcie wzrostu liścia wykrusza się.

Pchełka rzepakowa - na liścieniach i liściach występują typowe objawy żerowania (wygryzione otwory i szkieletowanie liści); bardzo duża liczebność populacji powoduje, że liście mogą zostać sitowato podziurawione; bardziej znaczący jest żer minujący w ogonkach liściowych, nerwach liściowych oraz rdzeniu; w chodnikach można znaleźć brązową mączkę lub brudnobiałe larwy.

Progiem szkodliwości są 3 chrząszcze na 1 mb rzędu. Do zwalczania chemicznego można zastosować np. Decis Mega 50 EW, Karate Zeon 050 CS, Patriot 100 EC.

Pchełka ziemna - na młodych liściach, liścieniach, a nawet na kiełkach wschodzących roślin widać małe, okrągłe wyżerki o średnicy około 1 mm; uszkodzona tkanka liścieni traci szybko wodę i roślina zasycha w ciągu 2–3 dni; kiełki zostają zniszczone jeszcze przed wydostaniem się na powierzchnię. Próg szkodliwości to 1 chrząszcz na 1 mb rzędu.

Preparaty chemiczne, którymi można zwalczać pchełki ziemne to Basudin 25EC, Cymbusz 10EC, Decis 2,5EC, Decis Mega 50 EW, Delta 50EW, Gardona 24EC, Karate Zeon 050CS, Khoisan 25EC, Metation E-50, Patriot 100 EC, Ripcort 10EC, Sherpa 25EC, Sumicidin 20EC.

Na młodych roślinach rzepaku pojawiły się też pierwsze mszyce brzoskwiniowe. Jest to już sygnał do zwalczania, gdyż owady te są wektorami wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) i progiem szkodliwości są pierwsze, zaobserwowane na roślinach mszyce. Do oprysków można zastosować Pyrinex Supreme 262 ZW lub preparaty do zwalczania mszycy kapuścianej, np. Decis 2,5 EC, Khoisan 25 EC, Decis Mega 50 EW.

(rpf) jp / Źródło: IOR

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia