fbpx

IUNG: Susza rolnicza wciąż obecna w ośmiu rodzajach upraw

Napisał  Wrz 19, 2020

Zasięg suszy rolniczej zmniejszyła się w stosunku do poprzednich okresów raportowania, jednak wciąż odnotowuje się ją w ośmiu rodzajach upraw.

Według raportu IUNG susza notowana jest w uprawach:

- kukurydzy na kiszonkę - suszę w tych uprawach odnotowano w 70 gminach Polski (2,83% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 370 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 14,93 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 9 województwach (wielkopolskie, opolskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, łódzkie, lubuskie, pomorskie, lubelskie) na powierzchni 0,15% gruntów ornych, tj. o 1,5 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- krzewów owocowych – susza wystąpiła w 56 gminach Polski (2,26% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie gmin z wystąpieniem suszy o 220, tj. O 8,88 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie. Odnotowano ją w 9 województwach (wielkopolskie, opolskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, łódzkie, lubuskie, pomorskie, lubelskie) na powierzchni 0,13% gruntów ornych.

- ziemniaka – suszę odnotowano ją w 56 gminach Polski (2,26% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 72 gminy z wystąpieniem suszy, tj. o 2,91 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją w 9 województwach (wielkopolskie, opolskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, łódzkie, lubuskie, pomorskie, lubelskie) na powierzchni 0,13% gruntów ornych, tj. o 0,26 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- kukurydzy na ziarno - suszę w tych uprawach odnotowano w 48 gminach Polski (1,94% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 310 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 12,51 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie. Odnotowano ją w 8 województwach (wielkopolskie, opolskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, łódzkie, pomorskie, lubelskie) na powierzchni 0,1% gruntów ornych, tj. o 1,16 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- roślin strączkowych - susza wystąpiła w 10 gminach Polski (0,4% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 95, tj. o 3,84 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła w 5 województwach (wielkopolskie, opolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, zachodniopomorskie) na powierzchni 0,1% gruntów ornych, tj. o 0,29 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania.

- buraka cukrowego – suszę odnotowano w 3 gminach Polski (0,12% gmin kraju) W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 4, tj. o 0,16 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła na obszarze województw wielkopolskiego i opolskiego.

- chmielu – suszę odnotowano w 3 gminach Polski (0,12% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 8 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 0,32 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła na obszarze województw wielkopolskiego i opolskiego.

- warzyw gruntowych – susza wystąpiła w 2 gminach Polski (0,08% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 8 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 0,32 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie. Susza wystąpiła na powierzchni 0,02% gruntów ornych, tj. o 1,26 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła na obszarze województw wielkopolskiego i opolskiego.

(rup) jp / Źródło: IUNG

Udostępnij:

Skomentuj