fbpx

Poplony ścierniskowe alternatywą dla obornika i gnojowicy

Napisał  Sie 16, 2022

Coraz więcej rolników docenia korzyści płynące z uprawy poplonów ścierniskowych. Wykorzystanie nawozów zielonych odgrywa ważną rolę zwłaszcza w gospodarstwach nie posiadających inwentarza, gdzie nie ma możliwości utrzymania żyznej gleby za pomocą obornika czy gnojowicy.

Dzięki stosowaniu poplonów możemy poprawić strukturę ziemi, dostarczyć glebie cennych składników mineralnych, co przekłada się na lepszy i większy plon. To również oszczędności, gdyż poplony w dużym stopniu ograniczają pojawianie się chwastów, a przez to obniżają wydatki na kosztowne herbicydy. Ponadto doskonale sprawdzają się podczas zimy, tworząc okrywę i zatrzymując w ten sposób wodę w glebie, co szczególnie pozytywnie wpływa na gleby lekkie, przepuszczalne.

Poplony zazwyczaj wysiewa się na polach, które przeznaczone są pod uprawę roślin jarych (zboża jare, kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki). Można zaorać je przed zimą lub pozostawić na polu jako mulcz. Zaoranie pola wiosną podnosi ryzyko przesuszenia gleby, zwłaszcza, gdy jest sucho.

Aby poplony ścierniskowe dawały pożądany efekt, trzeba wykorzystywać je mądrze, dobierając odpowiednie rośliny do rodzaju gleby, warunków klimatycznych oraz terminowego wysiewu. Na glebach słabszych dobrze sprawdzi się facelia i gorczyca, natomiast na glebach żyźniejszych gorczyca biała i rzodkiew oleista.

Z punktu widzenia warunków, jakie występują u nas, najlepszymi w uprawie roślinami poplonowymi są te, które można wysiać po 25 lipca, a więc po zakończeniu żniw. Dodatkowo, rośliny te powinny cechować się krótkim okresem wegetacji, szybkimi wschodami i wzrostem oraz niewielkimi wymaganiami glebowymi i wodnymi. Warunki te spełniają: facelia (10 kg/hektar), kapusta pastewna (6 kg/hektar), rzodkiew oleista (30 kg/hektar), gorczyca biała (20 kg/hektar).

(rup) jp

Udostępnij: