fbpx

Jakie prace polowe wykonujemy w kwietniu

Napisał  Kwi 01, 2022

Kwiecień to czas intensywnych prac w polu – przyroda budzi się do życia, choć zdarzają się jeszcze nocne spadki temperatur. Trzeba wysiać zboża jare, a w oziminach zastosować herbicydy. W kwietniu sadzimy również ziemniaki i usypujemy kopce pod uprawy szparagów.

W kwietniu mijają optymalne terminy siewu zbóż jarych, zatem prowadzimy ich wysiew – rozpoczynamy od owsa i pszenicy jarej, następnie jęczmień i mieszanki zbóż. Nie zapominamy o możliwości wykonania wsiewek seradeli, koniczyny, traw i mieszanek traw z koniczyną w zboża. Ilość wysiewu zbóż w mieszankach obniżamy o 30-40% w porównaniu do siewu czystego i dodajemy nasiona grochu lub peluszki 50-60% mniej niż w siewie czystym. Pamiętamy o zaprawianiu nasion siewnych - to pierwszy krok do uzyskania wysokich i dobrych jakościowo plonów. Po wysiewie można dokonać oprysku na chwasty.

W zależności od przebiegu pogody mogą wystąpić pierwsze uszkodzenia roślin przez oprzędziki. Największe szkody wyrządza oprzędzik pręgowany na plantacjach grochów, począwszy od kiełkujących nasion, liściem i liści. Jeśli stwierdzimy występowanie więcej niż dwóch chrząszczy na 1 m2, powinniśmy dokonać oprysku odpowiednim insektycydem.

Na plantacjach pszenic ozimych, które siane były w optymalnych terminach i dobrze przezimowały, należy rozważyć już możliwość zastosowania herbicydów. Stosunkowo najdłużej będziemy musieli poczekać z zabiegami herbicydowymi na pszenicach późno sianych i o słabej kondycji po zimie. Na tych polach musimy poczekać do wyraźnych oznak regeneracji pszenicy - intensywne zazielenienie, minimum 4-5 liści, faza krzewienia. Zabiegi najlepiej należy wykonać w okresie bez spodziewanych przymrozków.

Plantacje rzepaku, które dobrze przezimowały, nie wymagają pielęgnacji uprawowej, natomiast na plantacjach uszkodzonych przez mróz, bronowanie jest zabiegiem pożądanym, gdyż usuwa uszkodzone części roślin, spulchnia glebę i przyspiesza regenerację roślin. Jeżeli na plantacji występują chwasty rumianowate, przytulia czepna, gwiazdnica, miotła zbożowa, perz, samosiewy zbóż, wówczas niezbędne jest zastosowanie herbicydów wiosną.

Jednym z najgroźniejszych szkodników w rzepaku jest chowacz brukwiaczek, który swoją aktywność i jednocześnie największą szkodliwość przejawia w marcu i kwietniu. Dobór preparatów do jego zwalczania jest bardzo szeroki (większość pyretroidów).

Najważniejsze jednak jest sprawdzenie, czy występuje szkodnik i jakie jest jego nasilenie. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego szkodnika wg IOR w marcu, to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni, natomiast na początku kwietnia – 6 chrząszczy na 25 roślinach. Jeśli stwierdzimy taką ilość szkodników, należy niezwłocznie wykonać zabieg. Żółte naczynie z wodą na plantacji jest w tym przypadku najlepszym wskaźnikiem pojawienia się szkodników rzepaku.

Kwiecień to również czas sadzenia ziemniaków oraz usypywania kopców w uprawach szparag.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

2 komentarzy

  • zenio
    Link do komentarza zenio niedziela, 27 marzec 2022 19:01

    takie na jakie pozwoli pogoda zdrowie i finanse a z tymi ostatnimi krucho...

  • farmer
    Link do komentarza farmer niedziela, 27 marzec 2022 16:00

    ZEBY MOZNA BYLO MÓWIC O JAKICHKOLWIEK PRACACH POLOWYCH W TYM ROKU RZĄD POWINIEN COŚ ZROBIĆ Z CENAMI BO ZARAZ WSZYSCY PRZESTANIEMY UPRAWIAĆ I HODOWAĆ...

Skomentuj

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.