Kwiecień w sadzie i warzywniku fotolia

Kwiecień w sadzie i warzywniku

Napisał  Kwi 07, 2021

Posiadaczy sadu czy warzywnika czeka w kwietniu sporo pracy – siejemy, sadzimy, przekopujemy, nawozimy. O czym warto pamiętać w kwietniu?

Kwiecień to dobry termin na sadzenie roślin z tzw. „gołym korzeniem”, gdyż wymagają one bardzo dobrych warunków wilgotnościowych, w przeciwieństwie do roślin w doniczkach, które można praktycznie sadzić w dowolnym czasie. Przed posadzeniem namaczamy korzenie w wiadrze z wodą i ziemią, a w dołek nasypujemy świeżej ziemi kompostowej. Następnie formujemy misę wokół rośliny i obficie podlewamy.

Wykonujemy również przeszczepianie drzew owocowych zrazami przygotowanymi w okresie zimowym. W przypadku uszkodzenia części nadziemnych młodych drzew (ogryzienie, przymarznięcie) przycinamy drzewko poniżej miejsca uszkodzenia i wprowadzamy nową koronę. Gdy zostanie uszkodzony cały pień, aż do miejsca uszlachetnienia, wówczas drzewko musimy wykopać i zastąpić nowym.

Wysiewamy nawozy mineralne w sadach i jagodnikach, jeśli nie zostały zastosowane wcześniej. Najbardziej zalecane są nawozy wieloskładnikowe. Przy obfitym ściółkowaniu kompostem lub obornikiem nawożenie mineralne można ograniczyć. Kończy się czas cięcia prześwietlającego drzew i krzewów owocowych. Wiosenne bielenie pni drzew ma jedynie estetyczne znaczenie, gdyż zabieg ten nie niszczy szkodników drzew i zarodników grzybów. W momencie pękania pąków wykonujemy pierwsze zabiegi przeciwko parchowi i chorobom grzybowym.

Przez cały miesiąc wysiewa się do gruntu pietruszkę, marchew średnio-wczesną, koper, rzodkiew, rzodkiewkę. Do połowy kwietnia należy zakończyć siew bobu, grochu i cebuli. Buraki ćwikłowe na wczesny zbiór najlepiej siać do gruntu po ogrzaniu się gleby. Na rozsadnik wysiewa się nasiona kapusty głowiastej białej i czerwonej, brukselki, sałaty kruchej. Sadzi się na miejsce stałe wyprodukowane rozsady kapusty wczesnej, kalarepy i sałaty po ich uprzednim zahartowaniu.

W ogródku warzywnym w drugiej połowie kwietnia można rozpocząć produkcję rozsady warzyw dyniowatych (ogórek, kabaczek, cukinia, patison, melon) w doniczkach, gdyż rośliny dyniowate źle znoszą pikowanie i przesadzanie. Wszystkie zasiewy oraz zagony z wysadzonymi warzywami zaleca się okryć włókniną lub folią perforowaną na czas przyjęcia się rozsady lub dla zapewnienia dobrych wschodów.

Ważne pH gleby. Każda gleba zawiera pokarm przydatny roślinom, jednak gdy podłoże jest zbyt kwaśne lub zasadowe, składniki odżywcze mogą być dla roślin niedostępne. Kwasowość lub zasadowość gleby określa się terminem pH. Większość gleb plasuje się między 4 pH (kwaśna), a 8 pH (zasadowa). Zanim więc wysiejemy lub posadzimy rośliny, warto zbadać pH ziemi w ogródku, by roślinom odpowiednio dobrać stanowisko. Test pH łatwo przeprowadzić przy pomocy prostego zestawu, dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym.

Aby zwiększyć zasadowość gleby o 1 pH, należy dostarczyć 300 g wapna gaszonego na 1 m2 gleby (jesienią). Można stosować również nawozy wapniowo-magnezowe lub mieloną kredę. Z kolei, aby zwiększyć kwasowość gleby o 1 pH, należy dodać 70 g siarczanu amonu na 1 m2 gleby (efekt wystąpi po 2 miesiącach). Podłoże można również zakwaszać torfem.

(rup) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj