14,1°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
reklama

Zgłaszanie szkody rolniczej 2021: Najczęściej zadawane pytania

Napisał  Sie 02, 2021

W tym roku producenci rolni samodzielnie szacują szkody spowodowane przez suszę w uprawach rolnych wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. W związku z tym zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rolników pytania.

Czy wnioski o oszacowanie strat związanych z suszą można składać tylko za pośrednictwem aplikacji?


Tak. Od 2020 r. wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji publicznej „Zgłoś szkodę rolniczą”: aplikacje.gov.pl/app/susza

Do kiedy można składać wnioski?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami producent rolny może złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy do 15 października. Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.

Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, który przekazywany jest do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć każdy producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza i posiada Profil Zaufany.

Czy można rozpocząć zbieranie plonów przed złożeniem wniosku w aplikacji suszowej?
Tak. Aplikacja posiada informacje o wysokości i zakresie szkód określone przez Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Zatem zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

(rpf) Julianna Makowska-Pąk / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj