fbpx

W Wielkopolsce żniwa na ukończeniu. Jakie plony uzyskali rolnicy?

Napisał  Sie 03, 2021

W województwie wielkopolskim w większości rejonów zbiór zbóż dobiega końca – wynika z rozpoznania Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Na przeważającym obszarze województwa skoszono już około 90% zbóż i jeśli utrzyma się dobra pogoda, rolnicy planują finiszować w końcu tego tygodnia.

W niektórych regionach województwa wielkopolskiego rolnicy rozpoczęli już pierwsze zabiegi agrotechniczne - podorywki i talerzowania, aby przygotować pola do wsiewek poplonowych i pod siewy rzepaku ozimego.

Wysokość plonów

Plonowanie zbóż w tym roku z uwagi na wysokie temperatury i brak dostatecznej wilgotności są ok. 30% niższe, szczególnie na słabych kompleksach glebowych. W rejonach o słabych glebach i małych opadach zniżka plonu miejscami wynosi ponad 30% i sięga nawet 40%. Zbiory rzepaku wahają się od 2,8 do 3,2 t/ha, jednak są również miejsca, jak na przykład powiat kolski, w którym straty w uprawach rzepaku sięgają 60%. Jest to skutek silnego gradobicia, jakie nawiedziło ten region.

Jęczmień w zależności od rodzaju gleby od 3,5 t na słabszych glebach do 7 t/ha na glebach o lepszej klasie bonitacyjnej. Pszenica i pszenżyto plonowały w tym roku całkiem nieźle – plony podobnie jak w przypadku jęczmienia w zależności od rodzaju i klasy gleby od 4,5 do nawet 8 t/ha. Najsłabiej natomiast plonuje żyto – w niektórych regionach województwa wielkopolskiego rolnicy zebrali ok. 1,5 – 2 t/ha.

Niestety z uwagi na sytuację pogodową jakość ziaren nie jest najlepsza. Wiele ziaren jest niewyrośniętych, małych. Kłosy co prawda są wypełnione, ale małymi zaschniętymi ziarnami. Jest to efekt wcześniejszych bardzo wysokich temperatur przy jednoczesnym braku dostatecznej wilgotności, co spowodowało szybkie zatrzymanie wegetacji i zaschnięcie niewykształconych ziarniaków. Dodatkowo plantacje w wyniku opadów deszczu zostały porażone chorobami grzybowymi co przekłada się oczywiście na jakość plonu i przydatność do dalszej produkcji.

Ceny skupu

Z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz informacji podawanych przez rolników wynika, iż za pszenicę konsumpcyjną obecnie płaci się od 760 do 870 zł/t. Średnia cena kształtuje się na poziomie 807 zł i jest wyższa niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie.

Za pszenicę paszową można uzyskać od 680 do 840 zł/t, za żyto od 500 do 700 zł, natomiast za tonę jęczmienia można otrzymać od 600 do 800 zł. W skupach cena pszenżyta kształtuje się na poziomie od 590 do 780 zł (średnia 691,25zł) a za tonę owsa skupy są skłonne zapłacić od 490 do 700 zł.

Zbiory rzepaku ozimego zostały zakończone, a z informacji przekazanych od rolników można stwierdzić, że plony są zróżnicowane. Jeżeli chodzi o ceny rzepaku to zauważalny jest ich minimalny spadek w odniesieniu do początku miesiąca – aktualnie ceny kształtują się na poziomie od 2 200 do 2 450 zł/t.

Wyższe ceny skupu nie oznaczają jednak wyższych zysków dla rolników. Kiepska jakość ziarna oraz wyższe koszty produkcji, w tym wysokie ceny nawozów, powodują, że w kieszeni rolników zostaje tyle samo lub mniej niż przed rokiem.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij: