Przędziorek na plantacjach buraka cukrowego

Napisał  Paź 04, 2021

W uprawach buraka cukrowego żeruje przędziorek chmielowiec. Zalecany jest systematyczny monitoring plantacji.

Obserwacje plantacji buraka cukrowego potwierdzają obecność przędziorka chmielowca. Zaleca się stały monitoring upraw. Przędziorek chmielowiec jest gatunkiem roztocza o rozmiarach zaledwie 0,2-0,5 mm - przez to trudno jest go rozpoznać na plantacji. Pierwsze przędziorki można zaobserwować już w połowie maja przy temperaturze powietrza około 13°C. Szkodliwa działalność tego szkodnika polega na wysysaniu soków z liści buraka cukrowego, co prowadzi do stopniowego ich żółknięcia, a w późniejszym czasie do brunatnienia i całkowitego zasychania liści. Przędziorek powoduje uszkodzenia po obu stronach blaszki liściowej, chociaż pierwszą zauważalną oznaką jest jaskrawa mozaika widoczna na górnej stronie liścia.

Początkowe objawy żerowania mogą być mylone z niedoborem niektórych składników pokarmowych, takich jak np. magnez czy mangan. Objawy żerowania w początkowej fazie obserwowane są na brzegach pola, gdyż szkodnik ten atakuje plantacje od miedz i stopniowo przesuwa się w głąb pola. Zdarza się, że przędziorek rozprzestrzenia się na plantacji nie powodując przy tym widocznych zmian, ale w późniejszym okresie populacja szkodnika narasta gwałtownie, a następujące straty widoczne są bardzo szybko na dużej powierzchni plantacji.

Warunki, które sprzyjają namnażaniu się populacji to suche powietrze oraz wysokie temperatury, dlatego uszkodzenia mogą być mylnie interpretowane z objawami suszy. Po utracie liści z powodu żerowania przędziorka rośliny wytwarzają nowe ulistnienie, wykorzystując energię przeznaczoną do produkcji masy korzeniowej i cukru na jego odbudowę. Silne żerowanie tego szkodnika może być przyczyną zmniejszenia wysokości uzyskanego plonu nawet o 25% oraz zmniejszenia zawartości cukru w korzeniach o 2%.

Do ochrony plantacji przed przędziorkiem zarejestrowany jest Ortus 05 OC w dawce 1,5 l/ha zalecany do stosowania z adiuwantem.

(rup) jp / Źródło: KSC S.A.

Udostępnij:

Skomentuj