Gnatarz atakuje młody rzepak

Napisał  Paź 13, 2021

W uprawach rzepaku ozimego przybywa jesiennych szkodników. Na niektórych plantacjach obserwuje się uszkodzenia liści wskazujące na obecność gnatarza.

Na plantacjach rzepaku ozimego kontrolowanych przez Instytut Ochrony Roślin zaobserwowano na liściach liczne uszkodzenia, które mogły zostać wyrządzone przez larwy gnatarza rzepakowego oraz przez gąsienice sówkowatych.

Młode larwy gnatarza rzepakowego zeskrobują tkankę i wygryzają niewielkie otwory, natomiast starsze zjadają całe liście, pozostawiając gołożery. Szkodnik ten, jeśli nie jest zwalczany, potrafi zniszczyć całą plantację w okresie zaledwie kilku dni. Gnatarz rzepakowiec pojawia się często lokalnie i masowo.

W ograniczaniu szkodliwości gnatarza rzepakowca ważny jest nie tylko dobór środka ochrony roślin, ale także wyznaczenie optymalnego terminu jego zastosowania. O efektywności ochrony roślin decyduje w dużym stopniu trafne określenie terminu zabiegu, co często ma większy wpływ na skuteczność zwalczania agrofagów niż dawka preparatu. Podstawą do wykonania zabiegu insektycydowego jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości tj. gdy na jednej roślinie występuje 1 larwa gnatarza w fazie BBCH 11-19.

Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano również pojedyncze larwy tantnisia krzyżowiaczka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga to 1 larwa na 1 roślinie (BBCH 12-19). Ponadto na liściach widoczne są również liczne osobniki mączlika oraz mszycy kapuścianej i brzoskwiniowej. IOR zaleca, aby zwrócić w obecnym czasie szczególną uwagę także na mszycę brzoskwiniową. Wyrządzane przez nią szkody związane z przenoszeniem wirusów m.in. wirusa żółtaczki rzepy nasilają się w ostatnich latach.

(rup) jp / Źródło: IOR

Udostępnij:

Skomentuj