fbpx

Wnioski złożone za pomocą aplikacji suszowej zostaną ponownie przeliczone

Napisał  Paź 18, 2021

Jak poinformował resort rolnictwa, wnioski złożone poprzez publiczną aplikację o oszacowanie szkód spowodowanych wystąpieniem suszy w 2021 r. zostaną ponownie przeliczone po 15 października br.

Aplikacja ma uwzględnić dane Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach ze wszystkich okresów raportowania w bieżącym roku suszy w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej. Wygenerowane w aplikacji po dniu 16 października br. protokoły lub kalkulacje będą podstawą do ubiegania się o dostępną pomoc udzielaną na podstawie odrębnych przepisów – poinformowało MRiRW.

Wnioski zostaną przeliczone ponownie w wyniku sygnałów płynących od rolników oraz organizacji rolniczych co do nieadekwatnych w stosunku do stanu rzeczywistego wyliczeń aplikacji suszowej w związku ze stratami spowodowanymi suszą rolniczą. Obecnie kryteria i parametry przyjęte przez ten system są krzywdzące dla rolników. Metodyka przyjęta w aplikacji nie bierze pod uwagę na przykład temperatury w łanie w czasie wegetacji roślin. Jak zauważa Krajowa Rada Izb Rolniczych, rozbieżności między stwierdzeniem przez IUNG-PIB a stanem faktycznym sięgają nawet 45%.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj