fbpx
Kiedy kwitnie rzepak? fot. Paweł Pak

Kiedy kwitnie rzepak?

Napisane przez  Paź 20, 2021

Rzepak cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na dochodowość jego uprawy i możliwości jego przetwórstwa. Wbrew pozorom — rzepak nie jest ani kwiatem, ani zbożem — należy do rodziny kapustowatych i do gatunku kapusta rzepak.

Spis treści:

1. Rzepak - charakterystyka

2. Rzepak - właściwości

3. Kiedy kwitnie rzepak, a kiedy należy go zbierać? 

Rzepak - charakterystyka

Najbardziej popularnym produktem, który powstaje z rzepaku i który kojarzą wszystkie osoby, które, chociaż co jakiś czas gotują, jest oczywiście wysokiej jakości olej, który oprócz powszechnych zastosowań w kuchni nadaje się również do wielu innych celów. Innym niezwykle popularnym i dobrym produktem, który można uzyskać za pomocą rzepaku, jest wyjątkowy miód. Jest on bardzo smaczny i ma wspaniały wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto go spożywać. Ciekawym zastosowaniem rzepaku jest także wykorzystywanie przygotowanego z niego oleju do produkcji paliwa do silników wysokoprężnych, jakim jest biodiesel.

Wielu początkujących rolników poszukuje informacji dotyczących uprawy rzepaku. Jednym z najczęściej padających pytań jest “od kiedy kwitnie rzepak?” oraz “jakie są właściwości rzepaku?”. Chcąc skrócić czas potrzebny na poszukiwanie odpowiedzi, a także pragnąc nieco ułatwić życie wielu osobom, postanowiliśmy przygotować specjalny artykuł, w którym zawrzemy nie tylko odpowiedzi na wyżej wskazane pytania, ale także podamy istotne informacje dotyczące rzepaku. Zapraszamy do lektury!

Rzepak - właściwości

Ta piękna żółto-zielona roślina niekiedy pokrywa całe zboża, zachwycając nas często w okresie swojego kwitnienia. Zanim jednak przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji dotyczącej tego procesu oraz wszystkich kwestii związanych z jego uprawą, musimy najpierw przyjrzeć się właściwościom rzepaku, aby dowiedzieć się, czemu jest on tak polecany w wielu miejscach.

Wśród wszystkich właściwości tej rośliny, chyba najbardziej charakterystyczną cechą jest bardzo wysoka zawartość kwasów tłuszczowych, która sprawia, że z jej nasion wytwarza się popularny olej rzepakowy. Niemal wszystkie zawarte w rzepaku kwasy tłuszczowe są dobre dla organizmu - poza kwasem erukowym, który ma właściwości toksyczne, jednak specjaliści starają się zmniejszyć jego zawartość w stosunku do pozostałych tłuszczy znajdujących się w nasionach.

Pozostając przy kwasach tłuszczowych, warto zaznaczyć, że zawartość bardzo dobrego dla zdrowia kwasu oleinowego (który należy do grupy omega-9) w rzepaku jest niemal taka sama, jak w przypadku cenionej oliwy z oliwek. Oznacza to, że stosując olej rzepakowy jako zamiennik oliwy np. do sałatki, uzyskamy podobny efekt, jeżeli chodzi o wartości odżywcze.
Oprócz tego, w rzepaku występują też spore ilości kwasu linolowego z grupy omega-6. Są one obecne w zrównoważonej ilości do kwasu linolenowego z grupy omega-3, co ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w przypadku pojawienia się braku równowagi między tymi kwasami, może dochodzić do pojawiania się m.in. różnego rodzaju stanów zapalnych.

Poza tłuszczami rzepak stanowi prawdziwie bogate źródło drogocennej witaminy E, fitosteroli, polifenoli i karotenów. Ze względu na taki skład, olej rzepakowy jest powszechnie uznawany za środek leczniczy w wielu problemach zdrowotnych, z którymi możemy się dziś zmagać.

Warto zaznaczyć, że regularne spożywanie określonych ilości oleju rzepakowego poprawia profil triglicerydów i jednocześnie obniża poziomy złego cholesterolu, z którym wielu Polaków ma bardzo poważne problemy. Oprócz tego ma dobry wpływ na pracę serca i stan naczyń krwionośnych oraz zapobiega mnożeniu się wolnych rodników. Udowodniono też, że wspomaga pracę wzroku, układu nerwowego i poprawia ogólny stan skóry. Jak więc wyraźnie widać, rzepak i stworzone na jego bazie liczne produkty są bardzo wartościowe i pomocne, dlatego warto włączyć go do swojej diety.

Kiedy kwitnie rzepak, a kiedy należy go zbierać?

Uprawa rzepaku nie należy do najłatwiejszych czynności. Jest to roślina dosyć wymagająca, o którą trzeba intensywnie dbać. Mimo to w Polsce rzepak zajmuje około 95% powierzchni upraw wszystkich roślin oleistych, co świadczy o jego dużej popularności wśród rolników, którą zawdzięcza wspomnianej wcześniej opłacalności. Co ciekawe - Polska znajduje się w czołowej dziesiątce pod względem produkcji rzepaku na świecie. Rocznie produkujemy ponad 2 miliony ton tej rośliny, czyli mniej więcej tyle samo, co Australia i Wielka Brytania.

Kwitnienie rzepaku przypada na przełom kwietnia i maja, jednak termin ten może ulec około dwutygodniowemu przesunięciu ze względu na różne czynniki, m.in. warunki pogodowe, temperaturę i wilgotność gleby oraz to, w jaki sposób jest on nawożony.

Należy pamiętać, że rzepak w czasie sezonu kwitnie tylko raz, a czas tego procesu również jest uzależniony od wielu zmiennych. Zbieranie rzepaku przypada zazwyczaj na okolice pierwszych dni lipca. Ono może jednak również ulec znacznemu przesunięciu w czasie. Ciężko jest oszacować dokładny okres, w którym należy zbierać rzepak, z tego względu należy bacznie obserwować stan roślin w trakcie oraz po okresie kwitnienia.

Kiedy będą one w fazie dojrzałości technicznej, która rozpoczyna się około miesiąc po zakończeniu kwitnienia, można zacząć je zbierać.

(rup)

Udostępnij: