fbpx

Kukurydza na kiszonkę – czym różni się od tej na ziarno?

Napisał 

Oprócz kukurydzy przeznaczonej na ziarno, na rynku dostępne są także odmiany przeznaczone na kiszonkę. Ich szeroki wybór można znaleźć w ofercie firmy Syngenta, która od lat oferuje rolnikom wsparcie w postaci ciekawych odmian nasion i skutecznych środków ochrony roślin. Jakimi cechami powinna odznaczać się kukurydza przeznaczona na kiszonkę? / materiał promocyjny

Przeznaczenie kiszonki z kukurydzy

Kiszonka stanowi jedną z najbardziej powszechnych pasz objętościowych przeznaczonych dla bydła mlecznego. Szczególną rolę odgrywa tu kiszonka z kukurydzy, będąca dla krów głównym źródłem energii. Z odpowiednio przygotowanej kiszonki zwierzęta pobierają składniki odżywcze, co sprawia, że hodowca może sporo zaoszczędzić na zakupie pasz treściwych. Jaką kukurydzę wybrać do przygotowania najwyższej jakości kiszonki?

Najważniejsze cechy odmian kukurydzy przeznaczonych na kiszonkę

Kiszonka może zostać przygotowana z praktycznie każdego rodzaju kukurydzy, również odmian przeznaczonych na ziarno, przy czym odwrotnie ta zależność nie działa. Nieprzypadkowo istnieje jednak szereg odmian przeznaczonych stricte na kiszonkę, które odznaczają się pewnymi unikalnymi cechami. Oto najważniejsze spośród nich.

Przystosowanie do różnych rodzajów gleby

Wybierając kukurydzę na kiszonkę, warto zwrócić uwagę, aby odmiana dawała wysokie plony na konkretnej glebie. Obecnie na rynku dostępna jest kukurydza, która radzi sobie na praktycznie każdym podłożu.

Wysoka strawność

W przypadku odmian przeznaczonych na kiszonkę o efektywności plonów decyduje strawność rośliny. Warto pamiętać, że ostateczny efekt jest uzależniony od pogody, jak również prawidłowego przebiegu samego procesu kiszenia, ale wybór konkretnej odmiany ma ogromne znaczenie. Wysoką strawność roślin można uzyskać decydując się na odmianę, której ziarna uzyskują dojrzałość w momencie, gdy liście wciąż pozostają zielone. Wówczas wystarczy jedynie optymalny dobór momentu zbioru.

Odpowiednio późny plon

Poszczególne odmiany kukurydzy charakteryzują się wcześniejszym bądź późniejszym dawaniem plonów. Wybierając kukurydzę na kiszonkę zdecydowanie warto wziąć pod uwagę ten fakt i dopasować odmianę do regionu uprawy. Odmiany wczesne charakteryzują się niższym plonowaniem, co może wydawać się niekorzystne, ale ogranicza ryzyko, że ziarno nie osiągnie w odpowiednim czasie dojrzałości technologicznej. W regionach o dłuższym okresie wegetacji można postawić na odmiany późniejsze, dające obfity plon, jednak należy pamiętać, że zbyt późne zbiory mogą doprowadzić do dużej wilgotności ziaren.

Wysoka zawartość skrobi

Z punktu widzenia hodowcy przy wyborze kukurydzy na kiszonkę istotną rolę odgrywa duży udział kolb i wysoka zawartość skrobi trawionej przez zwierzęta jelitowo. Jednocześnie warto pamiętać o odpowiednim rozdrobnieniu ziarna – gdy jest ono zbyt duże, znaczna część procesu trawienia odbywa się w żwaczu.

Kukurydza na kiszonkę w ofercie Syngenta

Ze względu na zróżnicowane okresy wegetacji w różnych regionach Polski, procesy kiszenia, a także charakterystykę gleby, wybór konkretnej odmiany kukurydzy na kiszonkę ma ogromne znaczenie w kontekście wysokich plonów. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką dostępnych na rynku odmian. Bardzo duży wybór kukurydzy na kiszonkę o zróżnicowanym profilu oferuje firma Syngenta. W jej ofercie rolnicy i hodowcy mogą znaleźć także skuteczne środki ochrony roślin dla upraw kukurydzy – w tym herbicydy oraz insektycydy. Szczegóły ofert są dostępne na stronie producenta: https://www.syngenta.pl/.

(rup) / materiał promocyjny

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!