fbpx
Tegoroczna jesień z warunkami sprzyjającymi uprawie fot. Adobe Stock

Tegoroczna jesień z warunkami sprzyjającymi uprawie

Napisał  Lis 25, 2021

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o sytuacji społeczno-gospodarczej i ekonomicznej kraju w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 r. W opracowaniu znalazły się dane dotyczące różnych dziedzin gospodarki i życia społecznego, w tym również te dotyczące sytuacji w rolnictwie, między innymi warunków pogodowych w III kwartale bieżącego roku oraz we wrześniu.

Z raporu dowiadujemy się między innymi, że średnia temperatura powietrza w III kwartale br. wyniosła 17,3°C i była o 0,3°C wyższa od średniej normy z lat 1991–2020. Średnia suma opadów ukształtowała się na poziomie 278 mm, tj. była o ok. 28% wyższa od średniej wieloletniej. We wrześniu br. średnia temperatura powietrza wyniosła 14,1°C, tj. o 0,3°C więcej od średniej wieloletniej, a średnia suma opadów – ok. 42 mm, tj. odpowiednio o ok. 31% mniej.

Pogoda we wrześniu br. na ogół stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, a notowane w ciągu miesiąca opady deszczu, nieco mniejsze od średniej z wielolecia, zapewniły dobre uwilgotnienie gleby na przeważającym obszarze kraju. Na początku września wykonano orki przedsiewne i rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. Rozpoczęte w sierpniu siewy rzepaku ozimego zakończono w drugiej dekadzie września.

Warunki wilgotnościowe gleby sprzyjały kiełkowaniu ziarna i wschodom ozimin. W pierwszej połowie miesiąca na ogół zakończono zbiór kolejnego pokosu traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych oraz przystąpiono do zbioru buraków cukrowych. W ciągu miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków. W całym kraju przeprowadzano zbiory kukurydzy na zielonkę. Pod koniec miesiąca lokalnie zbierano poplony ścierniskowe.

(rpf) kp / Źródło: GUS

Udostępnij:

Skomentuj