fbpx
Nawozy fosforowe - naturalne, sztuczne, nazwy i ceny fot. Paweł Pąk

Nawozy fosforowe - naturalne, sztuczne, nazwy i ceny

Napisał  Gru 05, 2021

Nawozy są szeroko używane  w rolnictwie. To dzięki nim można zapewnić roślinom lepsze warunki do wzrostu, ponieważ wpływają na skład chemiczny gleby. Na szczególną uwagę zasługują nawozy fosforowe, które są wyjątkowo potrzebne na polskich obszarach rolnych. Są szczególnie istotne w uprawie kwiatów. Właśnie im postanowiliśmy poświęcić niniejszy wpis, zapraszamy.

Fosfor to bardzo ważny pierwiastek dla roślin, który między innymi jest składnikiem budulcowym liści, kwiatów i owoców. Z tego powodu jest szczególnie potrzebny w produkcji żywności. Nie występuje w postaci naturalnej, ale sztucznej. Jeśli rolnik prowadzi uprawę na glebach żyznych i bogatych w składniki mineralne, zasadniczo nie trzeba go używać, jednak nadal istnieje wiele ziem mokrych, gliniastych czy ciężkich, w przypadku których nawożenie jest wyjątkowo potrzebne, gdyż fosfor występujący naturalnie nie jest przyswajalny przez rośliny.

Spis treści

1. Sztuczne nawozy fosforowe

2. Naturalne nawozy fosforowe - nie istnieją

3. Nawozy fosforowe - cena, nazwy

Sztuczne nawozy fosforowe

Istnieje kilka rodzajów sztucznych nawozów fosforowych, jednak najlepsze to amofoski i nitrofoski. Trzeba wiedzieć, że rośliny mogą korzystać wyłącznie z fosforu rozpuszczalnego. Nawozy o najlepszym stopniu rozpuszczalności to amofoski (fosforan amonu), a zaraz po nich nitrofoski (fosforan wapnia i amonu). Tzw. superfosfaty może być dobrze pobierany przez roślinność o rozbudowanych systemach korzeniowych. Chodzi na przykład o wieloletnie użytki zielone na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych (nawet poniżej pH 4,5-5). To ważne, ponieważ kwaśne podłoże sprawia, że zmniejsza się przyswajalność fosforu. Natomiast w przypadku zbóż, zwłaszcza jarych, najlepiej korzystać z przetworzonych i wieloskładnikowych nawozów z fosforem.

Nawozy tego typu dzielą się na różne kategorie pod względem szybkości działania. Dzielimy je na bardzo wolno działające (słabo rozpuszczalne w słabym kwasie cytrynowym - mączki fosforytowe), wolno działające (rozpuszczalne w słabym kwasie cytrynowym) oraz szybko działające (rozpuszczalne w wodzie - superfosfaty i fosforany amonu).

Sztuczne nawozy fosforowe mogą być stosowane bez obaw o przemieszczanie się minerału, dlatego można go używać nawet jesienią w przypadku roślin jarych i to w pełnej dawce. Możliwe jest również korzystanie z takich nawozów na glebach o odczynie obojętnym raz na kilka lat, jednak ze względu na koszty nawożenia nie jest to zawsze opłacalne.

Nawozy fosforowe powinno się stosować po zbiorach oraz mieszać z podłożem na głębokość około 20 centymetrów. Jedynym wyjątkiem są drzewa owocowe, w przypadku których korzenie znajdują się znacznie niżej, dlatego w tym przypadku zaleca się zmieszać granulat do głębokości około 50 centymetrów.

Znaczna większość fosforu znajdującego się w plonie pochodzi z pola, dlatego w przypadku mało zasobnych gleb zaleca się dbanie o odpowiednie nawożenie. Natomiast jeśli badania wykazały dużą zasobność podłoża w fosfor, rośliny mogą zostać “dokarmione” techniką dolistną. Nawożenie dolistne jest również polecane w przypadku kwiatów i krzewów kwitnących. Trzeba przy tym pamiętać, by oprysk miał miejsce po okresie kwitnienia.

Naturalne nawozy fosforowe - nie istnieją

Zasadniczo nie istnieje coś takiego, jak naturalny nawóz fosforowy. Natomiast można się oczywiście spotkać z nawozami naturalnymi, które zawierają w swoim składzie fosfor, jednak obok tego pierwiastka zaopatrują glebę w inne potrzebne minerały, takie jak azot, potas, wapń czy bor. Naturalne nawozy to najczęściej obornik, kompost, gnojówka, gnojowica i pomiot. Unia Europejska oraz polskie instytucje rządowe zachęcają do korzystania z tej formy nawożenia gleb, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska, niż niestety odpowiedniki sztuczne, które dostają się później do niższych warstw gleb, a także różnych akwenów, w tym podziemnych. Sam fosfor jednak nie jest przemieszczany do wód gruntowych i niższych gleb.

Nawozy fosforowe - cena, nazwy

Istnieje duża rozbieżność między różnymi cenami poszczególnych nawozów fosforowych, a ponadto od kilku lat na rynku brakuje fosforu. Warto wspomnieć o modelach POLIDAP i POLIDAP Light, które mogą być stosowane przez wszystkie rośliny uprawne, w tym przemysłowe i okopowe. Ten rodzaj zaleca się w przypadku gleb ubogich w fosfor. Obecnie najsilniejszym nawozem tego typu jest Fosdar, czyli superfosfat wzmocniony siarką.

Ceny dotyczące sztucznych nawozów fosforowych oscylują w okolicach 1500-2200 zł netto za tonę. Z  tego powodu powinno się z nich korzystać szczególnie rozważnie i umiarkowanie. Dlatego również tak często wybiera się nawozy naturalne, jednak w niektórych przypadkach zawartość omawianego pierwiastka może być zbyt niska.

Przypominamy, że nasze gleby są ubogie w fosfor, zwłaszcza w przypadku podłoża kwaśnego oraz zasadowego. Tymczasem związki fosforowe wpływają na jakość plonu, a nieznacznie na jego ilość. Warto wspomnieć, że omawiane nawozy wpływają także na efektywność nawozów azotowych.

Udostępnij:

1 komentarz

  • TomaszMz
    Link do komentarza TomaszMz wtorek, 07 grudzień 2021 21:48

    Osobiście bardzo polecam nawozy z ontrade.pl, wybór ogromny, jakość nigdy mnie nie zawiodła. Od lat stosuję na mojej uprawie i nie znalazłem nikogo lepszego ;)

Skomentuj