fbpx
Co to jest saletra amonowa - kiedy i jak ją stosować? fot. KP

Co to jest saletra amonowa - kiedy i jak ją stosować?

Napisał  Sty 25, 2022

Zbieranie obfitych plonów to z pewnością marzenie każdego rolnika, który chciałby, aby jego codzienna praca przynosiła jak najlepsze efekty. Niestety taki rezultat może pozostać jedynie w sferze marzeń, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki w kwestii profesjonalnej uprawy.

Tylko przy zachowaniu odpowiednich zasad związanych z nawadnianiem, siewem, a także nawożeniem pól możliwe jest uzyskanie zadowalającego efektu w postaci obfitych plonów. W kategorii skutecznych nawozów często wykorzystuje się saletrę amonową. Co to za nawóz i co warto wiedzieć o jego stosowaniu?

Saletra amonowa - co to jest?

Nawóz saletry amonowej, jak zdecydowana większość specyfików tego typu, opiera się na wykorzystaniu możliwości, jakie dają związki chemiczne. Pojęcie saletry amonowej można przecież z łatwością zastąpić nazwą azotan amonu czy też azot amonowy, bo oznaczają one dokładnie to samo. Czym jest więc saletra amonowa? To nic innego jak sól kwasu azotowego oraz amoniaku. Tego rodzaju związek kryjący się pod zapisem chemicznym wzoru NH4NO3 powinien zainteresować nie tylko chemików. Saletra amonowa ma przecież wiele praktycznych zastosowań w wielu dziedzinach, w tym oczywiście w rolnictwie. Jeśli więc jesteś rolnikiem, powinieneś dowiedzieć się więcej o tej substancji oraz rozważyć jej wykorzystanie. Kiedy stosować ten związek w postaci nawozu? Wiedza na temat saletry amonowej jest jedną z najbardziej kluczowych, jeśli zależy Ci na zbieraniu obfitych plonów.

Saletra amonowa jako związek to jedno - nieco inaczej przedstawia się jej specyfika jako nawozu wykorzystywanego w rolnictwie. Substancja musi zostać odpowiednio dostosowana, tak aby można ją było wykorzystać jako nawóz. Jak stosować ten specyfik, aby wydobyć z niego jak najlepsze działanie, które bezpośrednio przełoży się na jakość zbiorów? Aby poznać tę wiedzę oraz wykorzystać ją później w praktyce, należy najpierw zrozumieć różnice między poszczególnymi typami nawozów opartych właśnie na saletrze amonowej.

Saletra amonowa - różnice w działaniu

Saletra amonowa jest dobrze znanym w chemii związkiem, należącym do kategorii soli. Jednak jak w przypadku wielu innych związków, może występować w dwóch wariantach. Jest to ściśle powiązane z jej wykorzystaniem - każdy z typów posiada nieco odmienną specyfikację, przez co różnice w działaniu mogą być zauważalne. Co to znaczy - różne warianty saletry? Poniżej dowiesz się, jak należy podejść do kwestii różnych typów nawozów opartych na saletrze amonowej wykorzystywanych w rolnictwie.

Z pewnością nie każdy rolnik wie, że w saletrze występuje azot w dwóch formach. Są one nie bez znaczenia dla skuteczności, a także możliwości zastosowania danej mieszanki. Jak stosować określony nawóz i dlaczego warto znać poszczególne rodzaje azotu występującego w mieszance w postaci saletry amonowej? Aby wzrost plonów był jak najbardziej zadowalający, niezbędne jest dokładne stosowanie się do zaleceń związanych z wykorzystaniem saletry. Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, a później wykorzystać je w praktyce, co przełoży się na lepszą wydajność działań w gospodarstwie.

Saletra amonowa - co to jest azot w dwóch formach?

Aby w pełni poznać możliwości wyjątkowego nawozu w postaci saletry amonowej, konieczne jest także zrozumienie, w jaki sposób działa zawarty w niej azot. Jest on bowiem kluczową składową tego chętnie wykorzystywanego we współczesnym rolnictwie związku. Kiedy stosować ten związek i co warto wiedzieć o poszczególnych postaciach azotu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Podstawową kwestią, nad którą warto pochylić się dłużej, jest występowanie w saletrze amonowej dwóch różniących się od siebie form azotu. Ich występowanie jest kluczowe dla poprawnego działania nawozu, tym samym skutkując osiąganiem zadowalających rezultatów. Co to są dwie formy azotu?

W saletrze amonowej występuje azot, który dostarczany jest do wybranych roślin w dwóch odmiennych formach. Pierwszą z nich jest forma azotanowa, która charakteryzuje się zdolnością do natychmiastowego dostarczania roślinie azotu. Jest to więc swego rodzaju natychmiastowy zastrzyk składników odżywczych do rośliny, która najbardziej tego potrzebuje. Nie oznacza to jednak, że saletra amonowa jest nawozem, który działa jedynie w momencie jego zastosowania lub wyłącznie na krótko po zakończeniu procesu oprysku. Wręcz przeciwnie - saletra amonowa może pochwalić się wyjątkowo długotrwałym działaniem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu drugiej formy amonowej. Sprawia ona bowiem, że możesz obserwować długotrwałe dobroczynne działanie saletry amonowej. Jak stosować ten specyfik, aby spodziewać się spektakularnych efektów? Przede wszystkim kluczowy jest wybór sprawdzonego związku, który będzie posiadał w składzie drugą formę azotu. Nazywa się ją formą amonową. Różnice między nią a formą azotanową, widoczne są wyraźnie już w procesie wchłaniania. Forma amonowa jest bowiem wchłaniana przez kompleks sorpcyjny gleby. Tak przebiegający proces absorpcji bezpośrednio wpływa na działanie całego nawozu w formie saletry amonowej. Co to oznacza? Forma amonowa stopniowo uwalnia azot do rośliny, zapewniając tym samym o wiele dłuższe działanie całego nawozu. Dwuskładnikowy preparat działa więc najbardziej kompleksowo i to właśnie po taki najlepiej jest sięgać, decydując się na zakup saletry amonowej.

Saletra amonowa - kiedy stosować?

Saletra amonowa jest wyjątkowo popularnym wśród rolników związkiem. Rozpatrując jej popularność, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na jej skuteczność w procesie dodatkowego odżywienia rośliny, szczególnie w przypadku upraw, które potrzebują dodatkowego wzmocnienia. W takiej sytuacji dobroczynne działanie saletry amonowej jest wręcz na wagę złota. Nie każdy rolnik jednak dokładnie wie, jak należy obchodzić się z tak specyficznym nawozem, jakim jest saletra amonowa. Kiedy stosować tego rodzaju wspomaganie dla wzrostu upraw oraz w jaki sposób najlepiej nawozić pola uprawne? Metod jest wiele, wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć.

Saletra ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim swojej wyjątkowej uniwersalności. Nie ma też większych problemów z jej stosowaniem, ponieważ wykorzystanie saletry we wspomaganiu upraw jest wyjątkowo proste. Warto jednak zastosować się do naczelnej zasady dotyczącej czasu stosowania preparatu. Tego rodzaju nawóz najlepiej jest rozprowadzić w glebie jeszcze przed zapowiadanymi opadami deszczu. Wilgoć dodatkowo wspomaga działanie preparatu.

Saletra amonowa zastosowanie 

Saletra amonowa to nie tylko duża dowolność w wykorzystaniu, ale także łatwość stosowania. Aby saletra należycie spełniła swoje zadanie, wystarczy wymieszać ją z glebą, a następnie rozprowadzić na wybranym podłożu. Saletra zastosowana w ten sposób pozytywnie wpływa na proces wzrostu rośliny, jednocześnie działając na korzyść rolnika pod względem jakości zbiorów.

(ruo) 

Udostępnij: