fbpx
Kiedy i jak siać łubin żółty? fot. Adobe Stock

Kiedy i jak siać łubin żółty?

Napisał  Sty 27, 2022

Istnieje wiele roślin, które ze względu na swój kwiatostan są często doceniane w ogrodnictwie, nieraz zdobią także stoły. Inne są natomiast uprawiane na rzecz produkcji paszy dla zwierząt, jeszcze inne można używać do stworzenia nawozów. Łubin natomiast łączy wszystkie te cechy! W niniejszym tekście przybliżamy tę ciekawą roślinę, a dodatkowo podpowiadamy, jak i kiedy siejemy łubin żółty.

Łubin żółty (łac.Lupinus luteusto jednoroczna roślina z rodziny bobowatych, która naturalnie występuje w południowo-zachodniej Europie oraz Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Gatunek jest doceniany za szybki wzrost. Rośliny mają proste, wzniesione łodygi, a strąk zawiera zazwyczaj ponad 5 nasion. Łubin żółty jest miododajny, dlatego jego uprawy często można spotkać na terenach z rozwiniętą branżą pszczelarską. Kwitnie od czerwca do września. Odmiany o niskiej zawartości alkaloidów są używane do produkcji paszy. Omawiana roślina służy również jako skuteczny nawóz zielony, a rolnicy często używają jej do wysiewu międzyplonu. Żółta odmiana łubinu jest najbardziej istotna pod względem gospodarczym z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu oraz białka w ziarnach. Ponadto jego korzenie są długie i skutecznie penetrują głębsze warstwy gleby, tym samym rozpulchniając ją.

Łubin żółty - kiedy siać?

Termin wysiewu jest zależny od warunków pogodowych, a zazwyczaj można go sadzić już na początku wiosny, czyli mniej więcej od 20 marca (głównie w rejonie południowo-zachodnim) do 10 kwietnia (w rejonie północnym). Łubin posiany wcześniej bardzo dobrze się zakorzenia, a ponadto umożliwia uzyskanie obfitego plonu, ponieważ świetnie wykorzystuje wodę z gleby. Natomiast jeżeli wysiew będzie miał miejsce późno, co prawda łodygi będą dłuższe (a więc zielonej masy będzie więcej), jednak z drugiej strony ilość strąków będzie mniejsza. Jeśli więc zamierza się uprawę wykorzystać do produkcji zielonki, warto posadzić rośliny mniej więcej w drugiej połowie kwietnia.

Jak siać łubin żółty? Cechy gleby

Wymagania glebowe odnośnie łubinu nie są szczególnie skomplikowane. Roślina ta może rosnąć w różnych warunkach, dlatego ze względów ekonomicznych eksperci zalecają umieszczanie upraw w glebach najsłabszych, najlepiej V i VI klasy. Omawiana roślina nie powinna rosnąć na ziemi podmokłej, próchniczne lub zlewno-gliniastej. Warto też zrezygnować z upraw na podłożu bardzo kwaśnym oraz zasadowym. Przed wysiewem warto zastosować na nasiona zaprawę grzybobójczą. Łubin można siać na tym samym stanowisku przez około 6 lat. Nie powinno się go uprawiać w rejonie górskim oraz podgórskim. Odczyn gleby może wynosić 5-6, a najlepiej, jeśli będzie to 6-7.

Przed wysiewem warto nawozić glebę preparatami azotowymi w ilości 50 kg N/ha. Natomiast przed orką zimową należy zastosować nawozy fosforowo-potasowe.

Łubin żółty - jak siać?

Jak sadzić łubin żółty? Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zagęszczenie nasion. Obecnie standardem jest używanie około 90-100 nasion na metr kwadratowy. W przypadku tego gatunku na jeden hektar powinno przypadać 125-210 kg nasion. Celem wzmocnienia uprawy (na gorszych glebach) eksperci sugerują zastosowanie większej ilości nasion - przy zbyt małym rozstawie roślin znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się chwastów. Trzeba zwrócić również uwagę na prawidłowe rozmieszczenie i głębokość wysiewu. Łubin powinno się umieszczać na głębokości ok. 3-4 cm, w rzędach o rozstawie 15-20 cm. Odmiany samokończące można wysiewać w większej ilości.

Wyżej wspomniany termin wysiewu zależy między innymi od wymagań termicznych i wodnych rośliny. Mianowicie, łubin żółty może kiełkować już w okolicach 4-5 st. Celsjusza, nieźle znosi również przymrozki sięgające nawet do -8 st. W trakcie wegetacji wymaga sporo wody. W Polsce zarejestrowano osiem odmian łubinu żółtego. Jest to Baryt, Perkoz, Taper, Mister, Lord, Dukat, Parys i Bursztyn.

Łubin żółty można z powodzeniem wysiewać razem z żytem jarym lub owsem w równych proporcjach (głównie w północno-wschodniej części Polski). Rozwiązanie to owocuje równomiernemu i wcześniejszemu dojrzewaniu łubinu, nawet do dwóch tygodni wcześniej, niż ma to miejsce w przypadku jednolitych upraw rośliny.

Pod względem technicznym zaleca się skorzystanie z siewnika punktowego lub zbożowego z kołeczkowym zespołem wysiewającym, który jest przeznaczony do siania nasion grubszych. Eksperci zwracają uwagę, że warto pamiętać o szczepieniu nasion nitraginą łubinową, szczególnie w przypadku pól, na których przez kilkanaście lat nie siano łubinu.

Łubin jest najbardziej narażony na chorobę grzybową - antraknozę. Na szczęście można sobie poradzić z tym zjawiskiem, korzystając ze skutecznych fungicydów. Opryski najlepiej wykonywać w fazie siewki. Uprawa łubinu żółtego łatwo ulega zachwaszczeniu, dlatego zalecamy wykonanie bronowania pola, kiedy rośliny będą miały wysokość w okolicy 8-10 cm. Czynność należy powtórzyć po kilku dniach.

(rup)

Udostępnij: